tóth gabi
A stratégiai tartalékok bővítéséről is folynak tárgyalások.
„A kezdetektől fogva azon az állásponton voltam, hogy a földgázellátásunk nem lehet ideológiai kérdés” – jelentette ki Szijjártó Péter egy interjúban. Álláspontja változatlan, az európai tőzsdei gázárplafonról először szeretné látni a javaslatot.
Az energiaellátást nem tudja ideológiai szemüvegen nézni a külgazdasági és külügyminiszter – erről beszélt egy az atv.hu-n megjelent, vele készült interjúban.
A földgáz megvásárlása vagy a földgáz eredete sem politikai állásfoglalás, hanem egy kőkemény, életbevágóan fizikai valóság – mutatott rá, egyben emlékeztetett, a háború kitörése óta lehetett sejteni, hogy nehéz időszak elé nézünk.
„Ha az az ára annak, hogy a magyar embereknek lesz elég földgázuk télre és senki nem kerül abba a méltatlan helyzetbe Magyarországon, hogy ne legyen gáz ahhoz, hogy fűtsön, fürödjön vagy főzzön, akkor nyugodtan nevezhetnek a Gazprom bármijének” – jelentette ki Szijjártó Péter.
A tározók töltöttségi szintjéről azt mondta, kisebb gáztározóban könnyebb nagyobb töltöttségi arányt elérni mint a hazai, ellenben az itteni kapacitás nagy, és innen látják el a lakosságot energiahordozóval.
A tőzsdei gázárplafonról azt mondta, szeretné először látni a részletes javaslatot.
A Gazprom péntek reggel megkezdte a már leszerződött mennyiségek feletti gázszállítást Magyarországnak - közölte Menczer Tamás, a Külgazdasági és Külügyminisztérium kétoldalú kapcsolatok fejlesztéséért felelős államtitkára Facebook-bejegyzésében.
Az államtitkár a szombati bejegyzésben azt írta, a Magyarország szomszédságában zajló háború és az arra adott szankciós válaszok miatt Európa súlyos energiaellátási válsággal néz szembe.
A drámai földgázár-emelkedés ellenére a kérdés ma már elsősorban nem is az, hogy mennyibe kerül a gáz, hanem az, hogy lesz-e elég a téli időszakra - hívta fel a figyelmet Menczer Tamás.
A politikus hangsúlyozta, hogy Magyarország élen jár a gáztárolók fogyasztásarányos töltöttsége területén. A 32 százalék feletti szint normális időkben elegendő is lenne - különösen, hogy az európai átlag 20 százalék alatt van - de most sajnos nem normális időket élünk, így abszolút biztosra kell mennünk - fogalmazott. „Ezért döntött korábban úgy a kormány, hogy a már leszerződött mennyiségeken felül még mintegy 700 millió köbméter földgázt kell beszerezni” - tette hozzá az államtitkár.
„A mai európai piaci viszonyokat ismerve egyértelmű, hogy ekkora mennyiség beszerzése oroszországi források nélkül lehetetlen, ezért Szijjártó Péter miniszter a közelmúltban Moszkvában folytatott tárgyalásokat, amelyeket több kereskedelmi egyeztetés követett. Ezek megállapodáshoz vezettek, amelyek nyomán a Gazprom tegnap reggel megkezdte a már leszerződött mennyiségek feletti szállítást. Első ütemben augusztus végéig naponta 2,6 millió köbméter pluszmennyiség érkezik délről a Török Áramlat vezetéken keresztül, a szeptemberi ütemtervről pedig már zajlanak az egyeztetések” - ismertette Menczer Tamás.
„Magyarország kormányának kötelessége biztosítani az ország biztonságos földgázellátását, s ezen kötelességünket teljesítjük is” - áll a bejegyzésben.
Energiaháború zajlik Európában – jelentette ki a Magyarnemzet.hu-n közölt írásában Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter.
Az orosz–ukrán háború nem csillapodik, sőt gazdasági értelemben is egyre kiterjedtebb. A mennyiségi korlátozások bevezetésével egy új korszak köszöntött be a kontinensen, amit háborús gazdaságnak nevezhetünk – mutatott rá írásában Nagy Márton.
„Az új gazdasági rezsim, azaz a háborús gazdaságpolitika nehéz dilemmákkal néz szembe. Míg békeidőben a jólét és gyarapodás gyümölcseinek, addig háborús helyzetben a költségek és terhek szétosztásáról kell gondoskodnia. Az állam korlátoz, és ha kell, durván beavatkozik, hogy biztosítható legyen a társadalmi és védelmi szükségletek kielégítése” – nyomatékosította.
Arról is beszélt, a gáz árának európai szintű korlátozása – lényegében a referenciaként használt holland gáztőzsde árainak maximálása – átgondolatlan ötlet, mert további hiányt idéz elő. Írtuk, fontos különbség a szolgáltatói és a tőzsdei árplafon, utóbbi esetben a kereskedő nem kötelezhető ugyanazon mennyiséget maximált áron vagy éppen olcsóbban adni. Ebből következően Nagy Márton szerint Oroszország egy ilyen tőzsdei plafon bevezetése esetén el is zárhatja a csapokat. A gázárakat tehát csak állami veszteségátvállalás mellett lehet rögzíteni, különben hiány alakul ki.
Rámutatott, az energiaszektor extraprofitjának megadóztatása és az így befolyt bevételekből a lakosság és a vállalatok energiaköltségének támogatása nem új keletű, Magyarország alkalmazza ezt, míg Németország tartózkodik ettől. A két ország modellje is eltér, idehaza a lakossági árakat tartják alacsonyan és az ipari felhasználók fizetnek többet, Németországban viszont fordítva van, az olcsóbb árakkal igyekeznek ösztönözni az ipart és megőrizni a versenyképességet.
A Kormányinfón Gulyás Gergely több témakörben is válaszolt az újságírók kérdéseire.
Magyarország Kormánya több ügyben is tárgyalásokat folytat Brüsszellel, bíznak a megállapodásban.
"Hétfő éjfélig kellett választ adni az Európai Bizottság kérdéseire, intenzív időszakon és sok tárgyaláson van túl a kormány. Olyan választ tudtunk küldeni írásban, amiben minden kérdésben közös nevezőre jutottunk. Minden eddiginél szigorúbb rendszert hozunk létre az uniós pénzek és közbeszerzések ellenőrzésére. Az a célunk, hogy a kondicionalitási eljárás lezárható legyen, és a megállapodást aláírható formába hozzuk. Bízunk benne, hogy a bizottságot jellemző konstruktivitás fennmarad" - fogalmazott a Miniszterelnökséget vezető miniszter.
Kiemelte, hogy az energiaellátás biztosított a gáz és villanyáram tekintetében, illetve a stratégiai tartalékok bővítéséről is tárgyalások folynak.
A magyar ellenzék EP-képviselőinek viselkedését szégyenletesnek tartja, mert havi ötmilliós fizetésért azon dolgoznak, hogy az egészségügyi dolgozók fizetéseit ne lehessen emelni, ne kapjuk meg az EU-s pénzeket. A kormány azon dolgozik, hogy októberig ez megtörténjen.
Gulyás Gergely újfent leszögezte: fel sem merült, hogy Magyarország csatlakozzon az Európai Ügyészséghez.
A Kormányinfón arra a hírre is reagált, hogy lecserélték az OMSZ vezetését. A minisztert a köztévé munkatársa arról kérdezte, miért távolították el az OMSZ vezetését. Erre a politikus azt a választ adta, hogy a váltásra a téves előrejelzés nélkül is sor került volna, ugyanis a Palkovics László vezette Információs és Technológiai Minisztérium elégedetlen volt a teljesítményükkel, ez csak az utolsó utáni csepp volt a pohárban.
Gulyás kérdésre elmondta, nagy lépést tett a kormány afelé, hogy a magyar többségi tulajdon legyen a telekommunikáció területén is, és ezt a célt szolgálja a Vodafone felvásárlása is. Hosszú értékelési folyamat indul mostantól, de csak akkor lesz végleges megállapodás, ha egy nemzetközi könyvvizsgáló cég is jóváhagyja a vételárat - tette hozzá. Az állam egy ekkora felvásárlás esetén a lehető legnagyobb körültekintéssel jár el.
A kórházakat, szociális intézményeket, iskolákat minden helyzetben fűteni kell - mondta egy másik kérdésre. A tanárhiány kapcsán azt mondta, 16 ezres hiány nincsen. Az oktatás folyamatosságát nem veszélyezteti semmi sem - tette hozzá. Gulyás kérdésre elmondta, a kormány eddig nem hozott döntést arról, hogy a közintézményeket hány fokig lehet felfűteni.