kulcsár edina
Fuldoklik a település a migránsok által otthagyott szeméttől, ráadásul kiépült a nagy ásotthalmi guberáló biznisz is. Újra hatalmas a nyomás a határ menti településeken.
Több tonnányi szemét gyűlt fel az Ásotthalom körüli erdőkben, a helyiek ádáz küzdelmet folytatnak azért, hogy élhetővé tegyék a környezetüket. Az elmúlt hetekben azonban már olyan mennyiségben érkeznek hozzájuk a illegális bevándorlók, hogy tarthatatlanná vált a helyzet.
Megállás nélkül termelődik a szemét a település belterülete körül, ahol a migránsok útvonalai és táborai vannak. Ők azok, akiknek valahogy sikerült átjutniuk a kerítésen, ahonnan az esetek többségében a Bajára vezető 55-ös főút melletti erdőbe igyekeznek, ami csempész felvevőhellyé vált az elmúlt időszakban.
Túl nagy változatosságot nem mutatnak a szeméttel borított területek, ugyanazok a tárgyak ismétlődnek lépésenként a valaha csendes, nyugodt erdőben. Hálózsák és hátizsák a sláger, több ezernyi lehet belőlük Ásotthalom körül.
A helyiek sem értik, miért hagyják ezeket maguk után, hiszen többségük szinte új, alig használták még őket. Gyakoriak a ruhadarabok, nadrágok, pulcsik zoknik szerteszét, mellettük szájmaszkok töméntelen mennyiségben. Ezekre jönnek még az üres ételes és italos csomagolások, cigis dobozok, néhol kábelek, szatyrok, irattartó zacskók, cipők összevisszasága, amerre csak a szem ellát.
Talán nem csoda, hogy mostanra már magyar biznisz is épült az Ásotthalom körüli migránsokra: akad, aki pénz után kutat a hátizsákokban, de olyanok is vannak, akik a jó állapotban lévő hátizsákokat gyűjtik, amiket aztán kimosnak, kicsit rendbe hoznak, majd piacokon árulják őket. „Szoktuk nézegetni. Múltkor majdnem 100 ezer forintnyi eurót találtunk benne, és ezért kezdtük el járni az erdőt. Tegnap beszélgettünk egy rendőrrel, azt mondták, hogy sz**ásig vannak pénzzel. Sokan rájöttek, sokan járják az erdőt. Valaki állítólag már millió forint felett talált itt pénzt” – mondta lapunknak egy erdei „guberáló”.
Ásotthalmon hétfő délután lakossági fórummal egybekötött nyílt képviselő-testületi ülés lesz, Papp Renáta polgármester is megoldást sürget a kialakult szeméthelyzet miatt. Nem könnyű azonban mindezt kezelni, hiszen rengeteg pénzt felemészt. Költséget jelentenek az emberek, akik összeszedik a szemetet, a konténerek, azok elszállítása. Ráadásul, mivel újratermelődik a hulladék, ördögi kört jelent a felszámolására tett kísérlet.
Az ásotthalmi Bedő Albert Erdészeti Szakképző Iskola és Kollégium tanára, Zoltán arról beszélt a Ripostnak, hogy intézményük tanulmányi erdőit is ellepte a szemét. „A maguk után hagyott szeméttel szoktunk találkozni. Az az iskola dolga, hogy ott rend legyen, így a diákokkal minden héten megyünk takarítani, hogy ha valaki végigsétál az erdőben, akkor valahogy kinézzen, annyi szemetet itt hagynak” – mondja a tanár, hozzátéve, hogy szakkörön végzik ezt a munkát a diákok. „A tavalyi tanév végére nagyrészt összeszedtük a szemetet azokon a részeken, amiket szoktunk használni, de most voltam kinn és újratermelődött a szemét. A nyáron visszamentek az illegális bevándorlók, így elölről kezdhetjük” – mondta elkeseredetten a férfi.