tóth gabi
A Prognos nevű német tanácsadó cég modellezte az áramárak várható alakulását. Nagyon nem jók a kilátások.
A Bajor Vállalkozások Szövetsége (vbW) megbízásából a Prognos nevű gazdaságkutató intézet elkészítette a 2040-es évig szóló villamosenergia-ár-előrejelzését. Mivel a villamos energia ára a német energiamix miatt továbbra is erősen függ a gáz árától, az átlagos villamosenergia-árak a következő években lényegesen magasabbak lesznek, mint 2019/2020-ban voltak, bár 2024-től az árak csökkennek, de a korábbinál magasabb szinten stabilizálódnak.
2019-ben az áram ára még átlagosan 38 euró volt megawattóránként Németországban. Jövőre akár 13-szoros is lehet, abban az esetben, ha teljesen leáll az orosz gázszállítás. A Prognos tanácsadó cég friss tanulmánya szerint az állandó orosz gázszolgáltatási tilalom pusztító hatással lenne az áram árára. A villamos energia sok fogyasztó számára megfizethetetlenné válna. Az eredmény, magáncégek csődhulláma lenne.
A Prognos három különböző forgatókönyvet vázolt fel az áram árának alakulására, hangsúlyozva, hogy abban döntő szerepe van a gáz árának.
Az első eset - magas árpálya - azt feltételezi, hogy a gáz nagykereskedelmi árak a következő év folyamán megawattóránként 500 euró felettiek lehetnek, és csak ezután esnek újra. A becslés azon a feltételezésen alapul , hogy Oroszország leállítja a gázellátást.
A második esetben - közepes árpálya - a szerzők azt feltételezik, hogy Oroszország továbbra is kisebb mértékben ad majd el gázt Németországnak. Ha igen, a nagykereskedelmi áramárak 2023-ban 189 euró körüliek lehetnek, ami nem lényegesen magasabb a jelenleginél.
A harmadik eset - alacsonyabb árpálya - akkor lehetséges, ha Oroszország teljes egészében újraindítja a gázszállítást. Ekkor az árak jövőre jó 100 euróra eshetnek megawattóránként . A szerzők hangsúlyozzák, hogy az évtized közepéig az áramárak alakulásában nagy a bizonytalanság.
Az alábbi grafikon azt mutatja, hogy a modellezés szerinti gázárak esetén hogyan alakul a villamosenergia nagykereskedelmi ára.
A Prognos becslései a nagykereskedelemre vonatkoznak. Végfelhasználóként sok magánfogyasztó jelenleg még mindig kevesebb, mint 30 cent/kWh-t fizet.
Szakértők szerint az óriási drágulásért az Oroszország elleni uniós szankciók a felelősek. Ráadásul Brüsszel további büntetőintézkedéseket tervez Moszkva ellen, pedig már az eddigiek is recesszióval fenyegetik az európai gazdaságot. Mindeközben Oroszország bevételei emelkednek, a másik nagy nyertese a szankciós politikának pedig az Egyesült Államok, ugyanis nemcsak a bevételei nőttek meg, de a dollár is erősödik, miután több európai cég is azt tervezi, hogy Amerikába viszi a termelését – számolt be róla az M1 Híradója.
Ezermilliárd euróval kell a szankciók miatt többet fizetniük az energiáért az európaiaknak idén, mint tavaly, mert Brüsszel nem vette figyelembe a rövid távú szükségleteket, amikor lemondott az orosz olajról és gázról – erről írt a Magyar Hírlap.
A szankciók megmaradnak, és az unió továbbra is fellép Oroszországgal szemben – jelentette ki néhány napja Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke Strasbourgban. Vagyis hiába szenved Európa a saját büntetőintézkedéseitől, Brüsszel továbbra is kitart az embargók mellett.
Sőt csütörtökön kiderült,
amiről Josep Borrell, az unió külügyi és biztonságpolitikai főképviselője beszélt.
A magyarok a kezdetektől elítélték a háborút, és a kormány nem vétózott meg egyetlen szankciós csomagot sem – erről már Szijjártó Péter beszélt az Egyesült Államokban.
– hangsúlyozta a külgazdasági és külügyminiszter.
Semmiképpen sem fogjuk az ország energiaellátását kockára tenni. Az energiaellátás Európában, különösen Közép-Európában egy földrajzi és infrastrukturális kérdés, és jelenleg fizikailag lehetetlen az ország biztonságos olaj- és gázellátását az orosz források nélkül megoldani – tette hozzá Szijjártó Péter.
Brüsszel annak ellenére erőlteti az újabb szankciókat, hogy az eddigiek sem váltották be a reményeket. A szankciók miatt az egekben van az európai infláció, emelkedtek a rezsiköltségek, a földgáz ára és az élelmiszerárak, a kontinenst pedig recesszió fenyegeti.
például energiaexportból 158 milliárd euró bevétele volt Moszkvának, de az infláció és a munkanélküliség is rég nem látott mélységben van, a rubel pedig erősödött.
Ugyanis több tagállam amerikai cseppfolyósított gázzal próbálja pótolni az orosz gázt. Egymás után futnak be a kikötőkbe az LNG-gázt szállító hajók a tengerentúlról, és nemcsak a rakományok száma, hanem a gáz ára is emelkedik. Ami mostanra oda vezetett, hogy a dollár erősebb, mint az euró.
Az európai energiakrízis már nemcsak a lakosságot, hanem a gazdaság működését is veszélyezteti, erről Sebestyén Géza beszélt az M1-en. A Mathias Corvinus Collegium elemzője szerint már nyár óta érződnek a bukott szankciós politika hatásai: nyugaton több nehézipari vállalat is felfüggesztette a működését, és azt tervezi, hogy elviszi a termelést Európából.
„Egy racionális lépés a vállalatok szempontjából, viszont ha a dolgozókat nézzük, az európai lakosságot, akkor az ő szemszögükből elvesznek állások, amik máshol, más kontinensen fognak majd megjelenni. Ez tartósan magas munkanélküliséget jelent Európában, ez tartósan alacsonyabb életszínvonalat jelent Európában” – mondta az elemző.
A magyar kormány a háborús válság idején is megvédi a családokat és a nyugdíjasokat, megóvja a munkahelyeket, megőrzi az energiabiztonságot és az átlagfogyasztásig fenntartja a rezsicsökkentést – erről a kormány közösségi oldalán jelent meg nemrég bejegyzés.
Ráadásul, amíg a brüsszeli elit az európaiak megkérdezése nélkül is kitart az embargók mellett, addig a magyar nemzeti konzultációt indít az energetikai szankciókról, ahol Európában elsőként a magyarok mondhatják el a véleményüket Brüsszel politikájáról.
Mihamarabbi beavatkozást sürget az energiaárak emelkedésének kompenzálására az osztrák iparszövetség és a gazdasági kamara, mert az már a vállalkozások létét fenyegeti, valamint veszélybe sodorja Ausztria versenyképességét termelési telephelyként.
Az osztrák gazdasági kamara (WKÖ) és az osztrák iparszövetség (IV) közös közleményében a kormány és az EU gyorsabb fellépését szorgalmazza a magas energiaárak miatt a vállalkozásokra nehezedő terhek enyhítése érdekében.
Georg Knill, az IV (Industriellenvereinigung) elnöke és Harald Mahrer, a WKÖ (Wirtschaftskammer Österreich) elnöke a közleményben gyors beavatkozást sürget a gázár-csúcsok kiegyenlítése, valamint a villamosenergia- és gázárak szétválasztása érdekében.
Az osztrák gazdasági képviseletek vezetői szerint szükség lenne a közös uniós szintű gázbeszerzés megszervezésére is.
A beavatkozáshoz szükséges kormányzati eszközök szerintük rendelkezésre állnak, de mihamarabb igénybe kellene venni azokat – áll a nyilatkozatban. Mert kifutunk az időből. A vállalkozások számára végre meg kell érkeznie a könnyítésnek – észrevehetően, bürokráciamentesen és mindenekelőtt gyorsan.
Az energiaárak alakulása már számos olyan vállalat létét fenyegeti, amelyek már nem tudnak gazdaságosan termelni. Knill szerint ez cégbezárásokat vagy a termelés áthelyezését eredményezheti. Ez Ausztriát a versenyképesség, az értékteremtés és a munkahelyek csökkenésével, valamint az általános jólét csökkenésével fenyegetné.
Most itt tartunk:
Az utóbbi időben jelentősen megnövekedett kereslet hatására az egekbe szöktek az elektromos fűtőberendezések árai Németországban, a drágulás mértéke akár 300 százalékos is lehet – derül ki a Focus Online összeállításából.
Egyre súlyosabb problémákat okoz a rezsiárak drasztikus emelkedése Németországban, a gáz mellett a fűtőolaj ára is folyamatosan emelkedik, fából pedig hiány van, így nem meglepő, hogy egyre többen érdeklődnek az alternatív megoldások iránt, rengetegen keresik az elektromos fűtőtesteket.
A két legnagyobb német elektronikai áruházlánc, a Media Markt és a Saturn is arról számolt be a Focusnak, hogy kiugróan nőtt a kereslet az elektromos fűtőberendezések iránt, a Hornbach barkácsáruházlánc illetékese pedig azt közölte, hogy tavalyhoz képest 100 százalékkal több ilyen készüléket adtak el.
A fűtőberendezések magas ára mellett a fogyasztóknak komoly gondot jelenthet a készülékek használata nyomán emelkedő áramfogyasztás, ahogy a cikkben is kiemelik, a gázhoz, az olajhoz és a fához képest még mindig a villany a ledrágább fűtési mód, így az elektromos készülékek inkább csak kiegészítésként használhatók a hagyományos fűtés mellett, de nem igazán alkalmasak annak teljes kiváltására.
A Fidesz és a KDNP frakciója arra kérte a kormányt, hogy indítson nemzeti konzultációt az európai uniós szankciókról – jelentette be a Fidesz frakcióvezetője a kormánypártok közös frakcióülésén Balatonalmádiban. Kocsis Máté hangsúlyozta: így a magyarok lesznek az elsők, akik elmondhatják a véleményüket az európai gazdaságot recesszióval fenyegető brüsszeli intézkedésekről. Közben Brüsszel újabb szankciós csomagot tervez, amelynek célpontja ismét az orosz gazdaság lesz.
„Amilyen gyorsan csak lehet, további büntetőintézkedéseket hozunk Oroszországgal szemben” – közölte Josep Borrell New Yorkban, az uniós külügyminiszterek találkozója után.
„Biztos vagyok benne, hogy sikerül egyhangú megállapodásra jutnunk az új szankciós csomagról” – mondta Josep Borrell.
Eddig hét szankciós csomagról döntött az Európai Unió Oroszországgal szemben, és ezeket a büntetőintézkedéseket Magyarország is megszavazta, miközben a kormány meg van győződve arról, hogy a szankciók nagyobb kárt okoznak az európai polgároknak, mint az oroszoknak.
A szankciók és a miattuk kialakult energiaválság volt a témája a Fidesz–KDNP kétnapos frakcióülésének is Balatonalmádiban, ahol a miniszterelnök is beszédet mondott.
Orbán Viktor közösségi oldalán azt írta: azon dolgoznak, hogy megvédjék a magyar embereket az energiaválság következményeitől.
A Magyar Nemzet értesülései szerint a kormányfő hangsúlyozta: Brüsszel szankciós politikája mindent megváltoztatott.
Azzal, hogy az unió kereskedelmi, gazdasági és olajembargókat léptetett életbe Oroszországgal szemben és asztalra került a földgázvásárlási szankció is, az infláció és az árak is kilőttek. Egy hónap alatt megkétszereződött, majd megháromszorozódott a földgáz ára – mondta a kormányfő.
Orbán Viktor aláhúzta: amikor nyár elején a szankciókat Brüsszelben Európára erőltették, akkor az uniós bürokraták nem ezt ígérték. Azt ígérték, hogy ezek a szankciók Oroszországnak fognak fájni, nem az európai embereknek. Azóta kiderült, a bevezetett szankciók több kárt okoznak Európának, mint Oroszországnak.
Ezért a szankciókat minél hamarabb vissza kell vonni – hangsúlyozta a kormányfő.
A Fidesz–KDNP az ősszel azon fog dolgozni, hogy meggyőzze az európai döntéshozókat a szankciók visszavonásáról – közölte Kocsis Máté a kormánypártok frakcióülése után.
Nincs rendjén, hogy a brüsszeli elit egyedül dönthet a szankciókról, ezért a Fidesz és a KDNP frakciói felkérték a kormányt, hogy indítson nemzeti konzultációt az energetikai szankciókról – jelentette be a Fidesz frakcióvezetője. Kocsis Máté kiemelte: a szankciókról szóló vita erősödésére számítanak ezért az emberek megkérdezése azért is fontos, mert minél tovább húzódik a vita, annál nagyobb károkat okoznak a szankciók.
„Európában nem volt még egyetlen egy embernek sem módja arra, hogy elmondja, elmondhassa, hogy mi a véleménye a szankciókról. A magyarok lesznek az elsők, akik elmondhatják a véleményüket. A nemzeti konzultáció korábban is fontos eszköz volt az európai vitákban fontos ügyek mentén” – mondta.
– tette hozzá Kocsis Máté.
Mint mondta, a kérdőívet a tervek szerint nem csak az interneten lehet majd kitölteni.