tóth gabi
Ezen a nyáron egymást érték a hőhullámok és a hőségriadók.
Micsoda változások! A múlt nyáron, 2021-ben 22 nap volt érvényben legalább másodfokú hőségriasztás Magyarországon. Az idei nyár pedig még ezen is túltett! A klímaváltozás hatására a nyári középhőmérséklet 1901-től csaknem 1,4 Celsius fokkal nőtt, a tavalyi 2021-es nyári középhőmérséklet 1,2 fokkal tért el a normál időszak átlagától – közölte a met.hu.
2021 júniusa az elmúlt 121 év legszárazabb júniusa volt, mindamellett a harmadik legmelegebb az elmúlt júniusok sorában. Országos átlagban 22,1 °C a 2022-es június havi középhőmérséklet, ezzel országosan a harmadik legmelegebb 1901 óta, megelőzve 2021 júniusát – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat tanulmányából.
Az idei hőhullámok nemcsak az időseket, hanem nagyon sok beteg embert is megviseltek. Most mindenki azt szeretné tudni, hogy vajon szeptemberben előfordulhat-e még 30 fok feletti kánikula. Nos, az idokep.hu hosszútávú előrejelzése szerint erre már nincs esély. Bár a 30 fokot még akár el is érhetjük egy-egy napra, hiszen az előrejelzés szerint szeptember 9-én 28 fok lehet a napi maximum, ám ezt követően már egyre kisebb az esélye annak, hogy napközben elérjük, vagy meghaladjuk a 30 fokot.
Mindennek persze sokan örülnek, hiszen rengeteg embernek elege volt már a forróságból, ugyanakkor szép számmal vannak, akik sajnálják, hogy idén véget ért a nyár. Ám ne feledjük, szeptemberben a kellemes 25 fok körüli időben remek szabadtéri programokat szervezhetünk még, például az erdők is gyönyörű látványt nyújtanak ilyenkor.