tóth gabi
800 ezer forintnyi éves többletkiadással kell számolniuk a családoknak ősszel, többek közt a megnövekedett rezsi miatt.
Az olasz energiaszolgáltatásért felelős hatóság (Arera) adatai szerint a földgáz ára októbertől újabb száz százalékkal emelkedik. Az élelmiszerárak újabb növekedése pedig már szeptembertől várható, az olaszoknak mintegy 10 százalékos drágulásra kell felkészülniük – közölte a La Repubblica.
A családoknak külön terhet jelent az iskolakezdés: a tankönyvek és iskolaszerek ára legalább három, a tömegközlekedésre fordított költségek akár 13 százalékkal is emelkedhetnek. Az Unione Consumatori fogyasztóvédelmi szövetség úgy számol, hogy ősszel a családokat mintegy 2000 euró, vagyis 800 ezer forintnyi többletkiadás terhelheti.
Az energia- és nyersanyagárak emelkedése tavaly év végén kezdődött, és sokáig vissza tudtuk őket fogni, de az ukrajnai háború, valamint az aszály végső csapást mért ránk. Olyan, korábban elegendő mennyiségben termelt termékeket is importálnunk kell, mint a rizs
– mondta Maura Latini, a Coop agrárlánc ügyvezető igazgatója.
A Corriere della Sera című napilap vasárnapi száma arról számolt be, hogy az umbriai Ceramiche Noi kerámiagyárban a dolgozókat hajnali turnusra állították át az alacsonyabb energiaárak miatt. Míg 2021-ben az üzem 187 ezer eurós energiaszámlát fizetett, az idei első félévben már 327 ezrest, vagyis csaknem megduplázódtak a költségei.
Aggodalmának adott hangot Antonio Gozzi, az acélágazatot képviselő Federacciai elnöke is, aki szerint a kohászat az elsők között állíthatja le a termelést, ha nem lesz elegendő gáz, vagy megfizethetetlenné válik. Az egyik legnagyobb nagykereskedelmi forgalmazó, a Vege csoport elnöke, Giovanni Arena elismerte, hogy a paradicsomfeldolgozó üzemek és a tésztagyárak a magas energiaárak miatt már lassították a termelést, mivel „máskülönben nem éri meg nekik”.
Mindezt tetézi, hogy az olaszországi inflációs ráta elérte a 7,9 százalékot, de ez csak egy átlagérték, mivel Szicíliában például már júliusban megközelítette a 10 százalékot a pénzromlás. Vagyis nem elszigetelt jelenségekről van szó, hanem elmondható, hogy a háborús helyzetre adott rossz brüsszeli válaszoknak, az eredménytelen szankcióknak és a téves energiapolitikának az Európai Unió egyre több tagországa issza a levét, miközben Bécstől Bukarestig a magyar rezsiárakat irigylik.