tóth gabi
Nem csak a felnőttekre, a gyerekekre is sok veszély leselkedik az online felületeken.
Nem csak a felnőttekre, a gyerekekre is sok veszély leselkedik az online felületeken. Most a gyerekekkel kapcsolatos tudnivalókat nézte át a Ripost7 Frész Ferenc senior kibervédelmi szakértővel, a Cyber Services tulajdonosával.
A Covid alatt az otthontanuláshoz szükséges volt az iskolai profil és Google e-mail-cím. A szülők pedig, kikerülve a korlátozásokat, bekamuztak egy idősebb életkort. Ettől kezdve minden elérhető lett a gyerekek számára.
1. Mindenekelőtt csináljunk az asztali gépen a gyereknek egy saját profilt! Már a kezdetekkor meg kell vele beszélni, hogy szülői felügyelet van, ha bármit fel akar telepíteni a számítógépére, akkor a szülő üzenetet kap, engedélyezi-e.
2. Ellenőrizzük, mit akar a gyerek letölteni!
3. Ne becsüljük alá gyerekünk leleményességét, ezért fontos megbeszélni vele, mi az ellenőrzés célja és értelme.
4. A legtöbb szolgáltatónál 14 év alatt csak szülői felügyelettel lehet saját profilja a gyereknek, a YouTube-tól kezdve a Netflixig minden nagy szolgáltatónál van gyerekprofil-lehetőség.
5. A legfontosabb, hogy beszélgessünk arról a gyerekkel, mik az internet legnagyobb veszélyei. Egy idő után hozzászokik a korlátozáshoz, ami egyben biztonságot jelent a számára.
6. Fel kell készülni váratlan eseményekre is. Előfordulhat például, hogy úgy osztanak meg a YouTube-on pornográf tartalmat, hogy azt mesébe ágyazzák. Az ilyet azonnal jelenteni kell.
7. Előbb-utóbb minden gyereknek lesz saját netes profilja, általában 14-15 évesen. Ekkor találkozhat az úgynevezett bullyinggel, azaz az online zaklatással. Ezt nagyon komolyan tudják venni, ami szélsőséges esetben tragédiához is vezethet.
8. Bármikor felbukkanhat egy digitális cukros bácsi, erre is fel kell készíteni a gyereket.
9. Nagyon nehéz szűrni, hogy a gyermek online kivel csetel, erre nincs technológia. Éppen ezért meg kell értetni a gyerekkel: a szülői felügyelet nem ellene van, hanem éppen hogy segíti őt.
10. Nagyon fontos, hogy a felnőtt is képben legyen az internet veszélyeivel, mert ha a „digitálisan éretlen” szülő maga sem érti azokat, akkor nem tudja megvédeni a gyerekét, akinek az okostelefon volt a digitális dajkája.
+1 tanács: A legfontosabb információkat időnként érdemes lementeni külső adathordozóra és/vagy a felhőbe. Ki tudja, melyik gombot nyomja meg a gyerek véletlenül a számítógépünkön, amivel egy szempillantás alatt letörölheti akár több hét vagy hónap fáradtságos munkáját.