kulcsár edina
Hűs víz kell az idei árak elviseléséhez.
Akinek még fülébe cseng a régi reklám: „Nincs karácsony Corvin nélkül”, az könnyen átfordítja jelenkori szlogenbe: nincs strandszezon lángos nélkül. Meglepő módon azonban nem egy helyen kevesebbe kerül a strandbelépő, mint a pofonegyszerűnek számító lángos.
A fővárosi strandokon, de a Balaton-parton sem ritka az 1000 forintos lélektani határt átlépő lángosár, és akkor még csak a sima, feltétek nélküli változatról beszélünk. Ha már tejföl vagy sajt, főleg ha mindkettő kerül rá, akkor a végösszeg lazán 1500 fölé mehet, az olyan extrák pedig mint a gyros, a velő vagy a tonhal, a legtöbb helyen már 2000+-os árkategóriába emelik ezt a pofonegyszerű ételt. Ráadásul van, ahol még a fokhagymás kenésért is felárat számítanak – a só szerencsére még ingyenes.
Ennek ellenére még mindig vannak olyan falatozók, ahol ezer forint alatt is megúszhatod, ha nincsenek túlzott vágyaid, vagyis megelégszel egy pőre lángossal. Ráadásul, ahogy az alábbi összesítőnkből kiderül, nem egy helyen olcsóbb nem csak a gyerek és nyugdíjas, de a felnőtt belépő is a sima lángosnál:
(Forrás: lángosárak – Csodálatos Balaton, strandbelépők – Ripost)
Érdemes megemlíteni, hogy a balatonföldvári kikötőben még pont beesett 1000 forint alá a sajtos-tejfölös lángos. Ám ez csak a kezdet, a spéci lángosokért spéci árakat is kérnek a magyar tenger különböző pontjain – derül ki a Csodálatos Balaton gyűjtése alapján született infótérképről!
Budapesten is nagy a szórás: a fővárosban 520 és 2500 forint között mérik a lángost. A drágábbak itt is a strandokon vásárolhatók. (Van, ahol olcsóbb a strandbelépő a bent kapható extra, laktózmentes lángosnál!)
Igaz, a nyár slágerének számító lángost nem csak vízparton fogyaszthatjuk. Az egyik legolcsóbb lángost egyébként a Hunyadi téri vásárcsarnokban fogyaszthatjuk, pedig a tulajdonos már ott is áremelésre kényszerült.
Most június elején emeltük 450-ről 520 forintra a sima lángosunkat, a sajtos-tejfölös pedig 650 helyett lett 820. A feltétesek azért drágultak nagyobb mértékben, mivel azoknak az alapanyagára is megduplázódott: míg egy hónapja 1800 forintért tudtam beszerezni egy kiló sajtot, addig ugyanaz most 3600-ba kerül. Annak örülök csak, hogy a kormány maximálta a liszt árát 149 forintban, így emiatt további emelésekre nem kényszerülünk
– fejtette ki a Ripost-nak Hegedűs Csaba, aki a munkaerőköltség növekedését azzal bekkeli ki, hogy maga áll a pult mögé.
Kérdésünkre elmondta, ő is megtehetné, hogy ennél is jobban emeli termékei árát, hiszen a környéken több szálloda is van, ahonnan rengeteg külföldi tér be kipróbálni a szinte hungarikumnak számító ételt, de ő inkább a magyar vevők kedvében szeretne járni, akiknek fontos, hogy ne szálljanak el az árak.