tóth gabi
Nem csak veszélyes, büntetendő is póráz nélkül kutyát sétáltatni az erdőben.
A Metropol az elsők között számolt be arról a szomorú esetről, amit egy járókelő videózott le a Széchenyi-hegy erdejében. Az itt kirándulók szeme láttára marcangolt szét egy gyönyörű őzet a póráz nélküli, szabadon engedett kutya.
Szabálysértést követ el, aki nem használ pórázt
"A Szabálysértési törvény 193. § (1) bekezdése értelmében: aki a felügyelete alatt álló kutyát természeti és védett természeti területen, vagy vadászterületen – a vadászkutya és a triflakereső (szerk.: szarvasgomba kereső) kutya kivételével – póráz nélkül elengedi vagy kóborolni hagyja, szabálysértést követ el. Hasonló jogszabály nem csak hazánkban, hanem más fejlett országokban is érvényben van – mondta el a lapnak Mészáros Péter a Pilisi Parkerdő szóvivője. A szakértő rámutatott, hogy a vadvilág közepén akár a legszelídebbnek hitt házi kedvenc is elvesztheti a fejét. "Az erdőben kutyát sétáltatva feltétlenül tartsuk szem előtt, hogy a kutya ragadozó állat. Szabadon elengedve az erdőben, hosszabb- rövidebb időre felügyelet nélkül hagyva, számos konfliktushelyzet adódhat az erdő élővilága és a kutya között, amelyek elsősorban az erdő állatait veszélyeztetik – emelte ki Mészáros Péter.
A vadászösztön legyőzi az idomítást
A zalaegerszegi „NeveltEBb Tanoda” vezetőjét, Hegedűs Krisztina kutyakiképzőt is felkerestük a témával kapcsolatban. Krisztina is kizárólag pórázzal ajánlja az erdei sétáltatást a balesetek megelőzése végett.
"Az ösztönt semmilyen tanult módszer nem írja felül, mindegy, hogy mit tanítunk a kutyának, mennyire kontrollálható és szófogadó, bizonyos inger környezetben, például erdőben, ahol vadak vannak, előjöhet a vadászösztön. A kutyákban ez ott van. Ha a gazdi nem figyel, és nem tudja megelőzni, akkor megtörténhet a baj. Amennyiben meglátja az őzet a gazdija és rászól a kutyára, akkor bizonyos egyedek kontrollálni tudják magukat és a tanult módszer szerint megmaradnak mellette. De ha nem veszik ezt észre, és már az ösztöneik bekapcsoltak az ebeknek, akkor elkezdi űzni a vadat. Ekkor már szinte lehetetlen visszahívni őket – fejtette ki véleményét a kutyatréner.
A szabálysértést pénzbírsággal sújtják, de a kutyát el is kobozhatják
A Net.jogtár beszámolója szerint a szabálysértés miatt alkalmazható büntetések a következőek: szabálysértési elzárás, pénzbírság, vagy közérdekű munka. A pénzbírság legalacsonyabb összege ötezer forint lehet, és ez egészen elmehet akár százötvenezer forintig. Amennyiben szabálysértési elzárással is büntették az elkövetőt, akkor a bírság költsége akár háromszázezer forintra is rúghat. Emellett, hogyha megtalálják a támadó állat gazdáját, a kutyát tőle el is kobozhatják.
Budapest-szerte problémát jelentenek a felelőtlen gazdik
A Metropol több tragikus esetről is beszámolt az elmúlt évben, ahol balesetet okozott, hogy a felelőtlen gazdik nem tudták visszafogni kutyáikat. Tavaly szeptemberben például két gyanútlan lovasra támadt rá 5 megvadult eb a Merzse-mocsár területén, ezt követően pedig decemberben egy Szotyi nevű Yorkshire terrier vált áldozatává egy nagyobb kutya támadásának a nyílt utcán. Az I. kerületi várban pedig rendszeresek a kutyás konfliktusok, a felelős pórázzal sétáltató gazdik és a szabályokra fittyet hányó eb-tartók között. Miközben a budai Várban külön szabály tiltja a póráz mentes sétáltatás.