kulcsár edina
Az amerikai elnök szívügye a rák elleni harc, mivel elsőszülött fiát agydaganat miatt veszítette el.
A legtöbb orvosi eszköz és gyógyszer az Egyesült Államokból jön Európába és azon belül Magyarországra. Most végre egy magyar kutatók által fejlesztett orvosi eszköz érkezik az Egyesült Államokba – mondta el a Ripost-nak a rákgyógyítást forradalmasító magyar szoftver megalkotója, Peták István.
A rák az emberiség közös ellensége, így közösen kell harcolnunk ellene. A rákellenes harc minkét kontinensen prioritás. Nekünk, orvosoknak, kutatóknak mindent meg kell tennünk, hogy a legújabb felfedezések, terápiák, megoldások minél gyorsabban minden beteghez eljussanak az egész világon
− mutatott rá Peták István.
Az általa alapított és vezetett cég, az Oncompass Medicine dolgozta ki azt a kalkulátort, melynek segítségével az onkológusok a leghatékonyabb személyre szabott kezelést tudják biztosítani a daganatos betegek számára. A mesterséges intelligenciának köszönhetően tudja a szoftver előre jelezni, hogy az egyes emberek hogyan reagálnának a szóba jöhető többezer terápiára, és ennek alapján kiválasztja a jelenleg elérhető 170 fajta rákgyógyszer közül a leghatásosabbat.
A tudományos téren csodaszámba menő fejlesztés miatt került be a mesterséges intelligencia hasznosításáról szóló washingtoni csúcstalálkozóra induló európai uniós küldöttségbe Peták doktor, akit nemrégiben a legnagyobb amerikai orvosi kart működtető University of Illinois (UIC) farmakológiai intézete címzetes professzorává választott.
A magyar rákkutató célja, hogy cége az Egyesült Államokban is létrehozzon egy vállalkozást, így a saját fejlesztésű szoftverükkel az amerikai piacot is meghódíthatnák. Az Oncompass Medicine az Innovációs és Technológiai Minisztérium stratégiai partnere, a nemzetközi piacra lépés területén sok segítséget kap a Külgazdasági és Külügyminisztériumtól, valamint társszervezeteitől.
A washingtoni csúcstalálkozó témája a mesterséges intelligencián alapuló technológiák egységes nemzetközi szabályozásának előkészítése. Ez azért fontos, hogy a technológiai cégek, illetve megoldásaik minél gyorsabban mindkét kontinensen piacra léphessenek. Az Európiai Unió a közelmúltban fogadta el a „Mission on Cancer” nevű rákellenes programot, az Egyesült Államok pedig elindította saját „Cancer Moonshot” programját. Ez Joe Biden amerikai elnöknek is szívügye, mivel elsőszülött fiát agydaganat miatt veszítette el.