tóth gabi
Peták István kutatóorvos a dubaji világkiállításon is bemutatta a rák gyógyítására kifejlesztett mesterséges intelligenciát. A Ripost7-nek beszélt a kezdetekről és a terveiről is.
Nyugaton a mai napig él az az előítélet, hogy kelet-európai országból nem jöhet orvosi innováció. Ezt állítja Peták István, az Oncompass Medicine egyik alapítója és tudományos igazgatója, akinek az eredményei előtt még az Európai Bizottság elnöke is tisztelgett. A Ripost7 cikke.
Az általuk kifejlesztett szoftver segíti az onkológusokat, hogy a leghatékonyabb terápiát válasszák ki betegeik számára
– mondta az orvos végzettségű Ursula von der Leyen a Masters of Digital-konferencia megnyitóján.
A mesterséges intelligenciának köszönhetően ez a szoftver képes előre jelezni, hogy az egyes betegek hogyan reagálnak majd a számba vehető sok ezer célzott terápiára. Ez egyszerűen elképesztő, ez lehet a következő új tudományos forradalom!
Peták István lekéste a méltató szavakat, így aztán meglepte a sok gratuláció, amikor később megérkezett a konferenciára. Hét évvel ezelőtt kezdett felvenni orvosi csapatába informatikusokat, matematikusokat és fizikusokat, hogy közösen feltörjék a rák kódját. Ez azért bonyolult, mert már 723 rákgént ismernek, és mindegyiken belül több ezer mutáció lehet. Ráadásul a daganatot egyszerre 4-5 génhiba is okozhatja.
„Egy olyan kalkulátort fejlesztettünk ki, amely a jelenleg elérhető 170-féle rákgyógyszer közül kiválasztja az adott beteg számára a személyre szabott kezelést” – ismertette a kutatóorvos a Ripost7-tel kutatásuk eredményét.
Az Oncompass kalkulátora úgy működik, hogy előtte 10 ezer rákbeteg orvosi, genetikai és molekuláris biológiai adatait tápláltuk be, és ezek diagnosztikai eredményeit elemezve „tanította meg” a szoftvert az orvostudomány több mint 20 ezer összefüggésére egy tudósokból és orvosokból álló csapat.
Peták István a középiskolában még Commodore 64-esen tanult programozni, de mostanra – több mint 30 évvel később – már a mesterséges intelligenciát is hadrendbe tudták állítani, aminek a segítségével új korszak nyílhat a betegek célzott gyógyításában.
„A gépünk többezernyi tudományos publikációban lévő információmennyiséget képes a másodperc töredékrésze alatt kiértékelni egyetlen beteg érdekében” − mutatott rá Peták István, hozzátéve, hogy ezt a megoldást vélhetően az orvostudomány más területein is használni lehet.
„Megmutattuk, hogyan lehet személyre szabott terápiát nyújtó gépeket tervezni. Ezt a módszert mindenütt alkalmazni kellene. Ez a jövő és az az én álmom, hogy az új digitális egészségügyi eszközöket minél gyorsabban el lehessen juttatni Európa minden betegéhez” − fogalmazott a kutatóorvos, aki legutóbb a dubaji világkiállításon vett részt a precíziós orvoslásról tartott szimpózium felkért szakértőjeként.
„Sok-sok év nehéz munkája után, a hazai és nemzetközi elismeréseket követően most úgy érezzük, érdemes kitartóan dolgoznunk, mert a világ is felfigyel az eredményeinkre” – mondta a Ripost7-nek a nemzetközi hírű magyar rákkutató.
„Ez erőt és biztatást ad a jövőre nézve. A személyre szabott orvoslás az emberiség régi célja, és büszkék vagyunk rá, hogy hozzájárulhatunk ahhoz, hogy Magyarországra, mint a tudományos kutatás és az innováció fellegvárára tekintsenek az Európai Unióban és szerte a világon.”
Az Oncompass Medicine szoftvere, a Realtime Oncology Treatment Calculator több rangos hazai és nemzetközi innovációs díjban részesült.
• 2019-ben megkapta az Amerikai Klinikai Onkológusok Társaságának (ASCO) díját.
• Megnyerte 2019-ben a Get in the Ring!-et, a V4-ek startup versenyét.
• 2020-ban megkapták az Informatikai Innovációs Díjat.
• Gyurós Tibor-díjjal tüntették ki a fejlesztést.
• 2021-ben Európa legígéretesebb technológiai vállalkozásaként megkapták a Jövő Unikornisa Díjat