tóth gabi
Dr. Mangó Gabriella feltételezése szerint a koronavírus befészkelhetii magát a hasnyálmirigybe.
Újabb szövődményre figyelmeztet dr. Mangó Gabriella háziorvos, amely a Covidból való felépülés után jelentkezhet.
Covid-fertőzés után a meggyógyultaknál 40 százalékkal nő a cukorbetegség kialakulásának a kockázata. Az elmúlt időszakban több olyan Covidból felépült beteg is megfordult nálam, akinél a korábban beállított vércukorszint felborult, de arra is volt példa, hogy valakinél újonnan felfedezett cukorbetegség kezdődött el, miután kilábalt a koronavírusból
– számol be a tapasztalatairól a gyöngyösi háziorvos. A szakember elárulja, a fentieket nemzetközi kutatás is alátámasztja. „Most jött ki egy tanulmány, amely szerint a koronavírus felgyorsítja a cukorbetegség kialakulásnak folyamatát. Ez akkor lehet, ha a hasnyálmirigy már nem tudja megfelelően ellátni a feladatát és hatvan százalékban kevesebb inzulint képes csak termelni, mint normál esetben” – árulja el dr. Mangó Gabriella háziorvos.
„A pontos mechanizmust még nem ismerjük, de feltételezéseim szerint a koronavírus befészkeli magát a hasnyálmirigybe is, és lappangva krónikus gyulladást okoz, ezért azt tapasztaljuk, hogy cukorbetegség alakul ki” – fejti ki a véleményét a szakember.
A gyöngyösi háziorvos listába szedte, hogy kik a leginkább veszélyeztetettek a koronavírus utáni cukorbetegség miatt:
– az inzulinrezisztensek,
– azok, akiknél már fordult elő terhességi cukorbetegség,
– akiknek magas az éhgyomri vércukorjuk, de még nem cukorbetegek,
– és főként azok, akiknek a családjában nagy/dédszülőkig visszamenően előfordult már cukorbetegség.
„A veszélyeztetettek és akik Covid-betegek voltak, azok három havonta mindenképpen ellenőrizzék a vércukorszintjüket! Érdemes ujjbegyes vércukrot mérni éhgyomorra és reggeli után 2 órával. Aki bármikor is 10 fölötti értéket mér, az feltétlenül keresse fel a háziorvosát” – javasolja a doktornő.
Dr. Mangó Gabriella hangsúlyozza, több olyan változás is jelezheti a cukorbetegséget, amelyre érdemes odafigyelni! Ezek a következők:
– több folyadékot fogyaszt,
– többször éhes,
– elmúlt időben fogyott,
– a vérnyomása, pulzusa változékonnyá válik, annak mindig jusson eszébe egy esetleges cukorbetegség, amelyről addig nem tudott.
Mit tehetünk koronavírus-fertőzés után?
„Ügyelni kell a megfelelő D-vitamin bevitelre és bélflórajavításra. Covid után a bélrendszer is áteresztővé válhat és candida-fertőzés is esélyes, ezért javasolni szoktam a bélflórajavító szedését, ami akár hónapokig szedhető. Emellett nagyon fontos a vércukor önellenőrzése, vagy laborban vércukor- és hgbA1c vizsgálata vénás vérből!” – hangsúlyozza dr. Mangó Gabirella.