tóth gabi
A hirtelen beinduló, erőteljes melegedés sok ember szervezetét fokozottan megterheli, mutatjuk, mire kell vigyázni, hogy ne legyen nagy baj.
Végre kellemes meleg is társul a napsütés mellé, napról napra emelkedik a délutáni hőmérséklet, sokfelé a 20 fok sem lesz ritka. De ami egyfelől jó hír, azt a szervezetünk igencsak megszenvedi. Bár most nem érkezett front a térségünkbe, de a magasban zajló erőteljes felmelegedés sokaknál front jellegű tüneteket válthat ki. Ilyenkor megugrik a sztrók veszélye és a keringési rendszer is fokozott terhelés alá kerül: romlik az erek állapota, és növekszik a szív terhelése – figyelmeztet a Meteo Klinika igazgatója.
Egy gyorsan lezajló évszakváltást élünk át: a neuralgikus tél végi időszak hózáporos, fagyos, mínusz 10 fok alatti hajnali hőmérsékleteket hozó időjárását hirtelen váltják fel a plusz 20 fok körüli maximum értékek. Ráadásul a tartósan derült idő miatt a napon belüli hőingás is rendkívül nagy, és az ehhez történő alkalmazkodás az immunrendszer gyengülésével is jár
– mondta el a Ripostnak Pintér Ferenc. A meteogyógyász szerint ezért különösen fontos nemcsak az ilyenkor könnyebben elkapható megfázás és egyéb légúti fertőzések elleni réteges öltözködés, illetve a melegebb időben mindig ajánlott folyadékpótlás, hanem az is, hogy fizikailag óvatosan terheljük magunkat és kerüljük a stresszes állapotokat.
Az ilyen időjárási körülmények között törvényszerű, hogy fáradtabbá, figyelmetlenebbé válunk, de a migrénes jellegű fejfájás, az ízületi problémák jelentkezése és a vérnyomásingadozás sem ritka. A szakember rámutatott, hogy ez is azt jelzi: nem front-, hanem időjárásérzékenyek vagyunk.