Létrehozva: 2022.02.02.

Rossz hírt közölt a magyar orvos: pingpong-fertőzéssel támad az omikron

Dr. Mangó Gabriella elárulta a Ripostnak, miért beszél pingpong-fertőzésről az omikronnál.

Rengeteg beteg fordul dr. Mangó Gabriellához omikron tünetekkel. A háziorvos szerint pingpong-fertőzés zajlik a családokban.

Dr. Mangó Gabriella (Fotó: Facebook)

„Az omikron gyakran egész famíliákat betegít meg. Úgy pattog a családtagok közt, akár egy pingponglabda. Gyakorlatilag oda-vissza fertőzik egymást az emberek. Akár oltott, akár oltatlan valaki, esetenként változik, hogy hol súlyosabb, hol enyhébb tünetekkel jön ki rajta a betegség” - osztja meg tapasztalatait a gyöngyösi háziorvos a Ripost-tal.

„Bár az omikron legtöbbször gyengébb tüneteket okoz, a fertőzőképessége rendkívüli és nem tudni, hogy post-Covid tüneteket fog-e okozni, illetve milyen immunitást ad. Egy biztos, több család is jelzett, hogy a fertőzés a gyerek megbetegségével kezdődött, majd a felnőttek is betegek lettek. Amikor a gyermek egy hét múlva visszamegy az óvodába vagy iskolába, ismét hasonló tünetei lesznek és újra megbetegíti a felnőtteket”.

Két okot is említ a doktornő

Mangó doktornő olyan esetekkel is találkozott a praxisában, amikor egy hónapon belül kétszer is fertőzést mutatott ki a PCR-teszt a pácienseinél. Véleménye szerint ennek két oka lehet:

„Megesik, hogy amikor a betegség másodjára is megjelenik, akkor már kicsit enyhébb tünetek jelentkeznek. Egy kis orrfolyás, kis torokkaparás, a beteg terhelhetősége csökken, de a PCR-teszt több esetben pozitív eredményt mutatott január elején és január vége felé is esetükben. Ebből arra lehet következtetni, hogy vagy ugyanaz a fertőzés zajlik még a szervezetben, tehát a sejtekben még ott marad a vírus és idő előtt, a teljes gyógyulás előtt visszamennek az emberek dolgozni, amikor a legyengült immunrendszerük miatt a bennük lévő vírus úgymond újra fellángol vagy pedig újrafertőződnek az omikronnal, netán az omikron alvariánsával. Arról is szó lehet, hogy az omikronra adott válaszunk nagyon rövid” – vélekedik a szakember.

Súlyos tüneteket okoz a gyerekeknél

Dr. Mangó szerint most rendkívül fontos, hogy odafigyeljünk a gyerekekre.

Képünk illusztráció (Fotó: Pixabay)

„Egy-két napos enyhe láz után nagyon gyorsan légzési elégtelenség jelentkezhet a kicsiknél és sajnos igen gyakori, hogy intenzív osztályos kezelésben kell részesülniük. Vegyünk tehát minden tünetet nagyon komolyan az esetükben!

„Olyan, mintha úgy szeretnél bemenni a tengerbe, hogy ne legyél vizes”

A háziorvos véleménye szerint elkerülhetetlen az oda-visszafertőzés a családokon belül.

„Bárhová mész, az omikron mindenhol ott van. Ez olyan,mintha a tengerbe úgy szeretnél bemenni, hogy ne legyél vizes, tehát elkerülhetetlen az oda-vissza fertőzés. Ennek ellenére fontos, hogy odafigyeljünk a kézhigiéniára, ügyeljünk a távolságtartásra és hordjuk a maszkot. Szerintem nincs olyan család vagy hely, ahol nincs Covid-fertőzött” – vélekedik dr. Mangó Gabriella.

Az átoltottság további növelése és a járvány újabb hullámának megfékezése érdekében januárban és februárban is minden csütörtök és péntek délután (14 és 18 óra között), valamint szombaton 10 és 18 óra között oltási akciót szerveznek a kórházi oltópontokon és a kijelölt járásközponti szakrendelőkben. Ezúttal is előzetes időpontfoglalás nélkül és helyszíni regisztrációval lehet felvenni az oltást. Továbbra is kiemelten várják az oltatlanokat és azokat is, akik 4 hónapnál régebben kapták meg a korábbi oltásukat. A központi oltópontokon továbbra is öt vakcina közül lehet választani. Az oltási akciónapokon a 12 év feletti korosztályt várják az oltópontokon. A központi oltópontok listája ITT tölthető le. Az 5-11 éves gyermekek oltása továbbra is csak előzetes időpontfoglalással lehetséges a kórházi oltópontokon vagy a házi gyermekorvosoknál.

 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek