kulcsár edina
Reneszánszát éli a régi magyar hagyomány.
A farsangi időszak régen a lakomák, esküvők ideje volt, egyúttal a disznótoroké is. A régi magyar hagyomány napjainkban reneszánszát éli, hiszen a disznóvágás nemcsak eszem-iszom és munka, hanem közösségi együttlét is. Magyarország legnagyobb böllérversenyén, a Vas megyei gasztrófesztiválon megmutatták, hogyan lesz a disznóból igazi jóféle kolbász és egyéb finomságok, és milyen a hangulat egy tradicionális disznóölésen.
Disznóvágás 1925-ből – száz éve ugyanígy csinálták a házaknál, elmaradhatatlan volt farsangkor
Szegény röfi érzi, hogy sorsa megpecsételődött – de nem mindegy, hogyan vágják le az állatot, nem szabad neki szenvedést okozni
Szúrás után koccintanak a disznóra, aki életét adta, hogy táplálja az embert.
A horvátok úgy perzselik a disznót, hogy beterítik szalmával, ez az ősi módszer. A tűz leperzseli a disznó szőrét, így már könnyebb megtisztítani a bőrt.
A feldolgozás tradicionális módja: először kibelezik az állatot, kiveszik a belsőségeket és kettévágják.
A muravidéki csapat fehér kolbászt töltött, versenyzőjük itt fűszerezi-gyúrja az alapanyagot.
A szarvaskendiek kínálóasztala – ennyi finomság készül a röfiből.
A Nemzeti
Papp Róbert, a Vönöcki csapat böllére törött bordával versenyzett. „Ha munka van, hát munka van”, mondta, egy hátsó sonkával a kezében.
A hentesek asztalára már nagyobb darabokban kerül az állat, itt dolgozzák fel a húst A kolbásztöltelékhez összekockázzák és ledarálják a belevalót.
Már sül a finom csevapcsicsa.
Orbán Viktor miniszterelnök Öttömösön, Mihálffy Bélánál járt disznóvágáson, mint írta erről szóló Facebook-bejegyzéséhez: „Az idei első disznóvágás”.
Nyitrai Zsolt miniszterelnöki megbízott pedig Kondoroson vett részt egy 180 kilós mangalica feldolgozásában, ő készítette a kolbásztölteléket.