tóth gabi
A röszkei összecsapás hatodik évfordulóján is 10 támadás érte a kishatárt. Bár személyi sérülés eddig nem történt, a határőrség eszközeit folyamatosan megrongálják.
A Röszke-Horgos határátkelőhelyen tartott szerdán sajtótájékoztatót Kovács Zoltán, nemzetközi kommunikációért és kapcsolatokért felelős államtitkár és Bakondi György, a miniszterelnök belbiztonsági főtanácsadója a 2015-ös, röszkei zavargások hatodik évfordulóján.
Mint ismeretes, a hazánkat érő első nagy migrációs válság idején, 2015. szeptember 16-án a migránsok, és a magyar határt védő rendőrök csaptak össze a röszkei kishatáron, több százan megsérültek.
„A határt védeni kell, a migrációt meg kell állítani, a problémát ott kell megoldani, ahol keletkezik” – mondta el Bakondi György, hozzátéve, hogy a jelenlegi afganisztáni tálib hatalomátvétel miatti új helyzet végkimenetelét egyelőre nem látják, és egyelőre még nem ért ide olyan migránshullám, amit az okozott volna. Ettől függetlenül a statisztikák azt mutatják, hogy emelkedik a hazánkba érkező illegális migránsok száma. Míg tavaly egész évben jött nem sokkal több, mint húszezer migráns, addig idén eddig már 77.925.
Az emelkedő tendencia a határ menti első szerb településen, Horgoson is tapasztalható. Az utcákon kisebb-nagyobb csoportokba verődött migránsok láthatóak.
„Minden éjjel megpróbálok átjutni a határon” – mondta egyikük a Ripost-nak. Egyelőre nem sok sikerrel, a lapunk által megkérdezettek között volt bangladesi, afganisztáni és török menekült, egyöntetűen azt mondták, hogy nem tudják, hogy jutnak majd át, mert mindig elkapják őket.
Bár az illegális bevándorlók mindegyike Németországot jelöli meg úticélként, ahhoz Magyarországon keresztül vezet az út. Ahogy azonban Bakondi György fogalmazott, 2015-ben az első kérdés az volt, hogy megállítsák a migránst, vagy beengedjék, hiszen majd úgyis továbbmegy.
„Végül eldöntöttük, hogy megvédjük a hazánkat. És ha már eldöntöttük, az volt a kérdés, hogy hogyan lehet megvédeni” – célzott a belbiztonsági főtanácsadó a kerítésre.