tóth gabi
Kilenc éve él boldog párkapcsolatban Szalay Anna Lilla. A 29 éves lány álma egy önálló otthon kedvesével. A Down-szindrómás lány dobol, néha még utcazenészek közé is becsatlakozik.
Tengerparti esküvőre vágyik kedvesével, az életről való elképzelései pedig ugyanolyanok, mint mindenki másnak. Egyben különbözik a nagy átlagtól: ő Down-szindrómásan született.
Anna édesanyjával és Györke Nórával, a Nem Adom Fel Alapítvány kommunikációs vezetőjével együtt mesélt vágyairól és arról, hogyan képzeli el az életét.
Évek óta gyűjt a Nem Adom Fel Alapítvány arra, hogy a Mikes Lélekközpont felépüljön. Itt önálló életet élhetnek a fogyatékossággal élő fiatal felnőttek. „Az építkezés egy hosszútávú projekt része, amihez már megvan a terület, már csak az épület hiányzik„ – magyarázta Györke Nóra. „Összesen 10-12 lakót várnak. A fogyatékossággal élő fiatalokból álló csapaton kívül a házban lenne személyzet is, akik megkönnyítik a mindennapjaikat. Eddig öt lakó a biztos, köztük vannak Anna Lilláék is.”
A 29 éves Szalay Anna Lilla párjával készül a közös életre.
„A kedvesemmel mostanában ünnepeltük a 9. évünket együtt. Egy osztályba jártunk, és így jöttünk rá, hogy szeretjük egymást. Idővel jöhet a házasság is„ – mesélte Anna Lilla, aki elárulta, milyen esküvőre vágyik: tengerpartit szeretne, ha lehet, Dominikán.
Anna Lilla nagyon szereti a zenét, ő maga egy különleges hangszeren játszik.
„Körülbelül 10 éve dobolok afrikai dzsembén” – büszkélkedett a Metropolnak, majd anyukája azt is hozzátette, hogy néha még utcai zenészekhez is becsatlakozik. „Egyszer szeretnék elmenni turnéra, de nem lehet csak úgy itt hagyni a munkahelyem, a Nem Adom Fel Kávézó és Éttermet, ahol pincérnő vagyok„ – szögezte le a lány.
„Anna Lillának nem központi kérdés, hogy ő Down-szindrómás” – árulta el édesanyja. „Nagyjából tisztában van vele, hogy nem minden területen tud úgy teljesíteni, mint a legtöbb ember, de az életről az elképzelései pont olyanok, mint másoknak. Boldog szeretne lenni és párkapcsolatban élni„ – foglalta össze édesanyja.
A Down-szindrómás emberek szeretetteljesek és elfogadóak. A lényükben ősbizalom van az emberiség iránt. Jól mutatja ezt az is, hogy Anna Lilla számára nem tabu téma az állapota, és szívesen beszél róla, ha kérdezik, hiszen nem betegségnek éli meg.