tóth gabi
Ha mindenkinek tej kell, akkor vegyünk inkább egy tehenet – tartja a népi bölcsesség. Ennek megfelelően készült fel a járványra Magyarország: van már maszkot gyártó gépsorunk, fertőtlenítőgyárunk, magyar fejlesztésű lélegeztetőgépünk, és önellátók vagyunk élelmiszerből, sőt vécépapírból is. Ez még azt is lehetővé teszi, hogy másoknak segítsünk.
Azonnal megkezdte lélegeztetőgépek beszerzését a magyar kormány, hogy egyetlen betegtől se kelljen megtagadni a segítséget, de közben akcióba léptek a magyar mérnökök is. Öt hét alatt két lélegeztetőgép prototípust is megalkottak. A magyar fejlesztőmérnökök leleményességének és a tudósok, valamint a gyakorlati szakemberek összefogásának köszönhetően huszadrészére csökkent a fejlesztési idő – kétszer ad, ki gyorsan ad!
Mint arról a Ripost korábban beszámolt, az egyik, akkumulátorról és palackról is működő hazai találmány a kiáramló levegő szűrésével védelmet nyújt a betegeket ellátó egészségügyi dolgozók számára is. A Femtonics Kft. a Semmelweis Egyetem orvosszakmai vezetésével közösen alkotta meg a járványkórházakban is könnyen bevethető lélegeztetőgépet. Hamarosan indulhat a sorozatgyártás.
A maszkgyár a Sátoraljaújhelyi Fegyház és Börtönbe költözött, ahol megállás nélkül, három műszakban dolgoznak. A géppel 2,8 millió darab maszkot tudnak gyártani egy hónap alatt.
A járvány kitörése óta mindenki fertőtlenítőszert akar vásárolni, soha nem látott piaca lett a higiéniának. Nosza, a MOL ablakmosó gyára pikk pakk átállt kézfertőtlenítő gyártásra.
A hivatalok is belehúztak: hat hónap helyett két hét alatt kiadták az engedélyt 27 cégnek fertőtlenítőszer gyártására. György László, az Innovációs és Technológiai Minisztérium államtitkára kijelentette: az elmúlt másfél hónap intézkedéseinek köszönhetően Magyarország a fertőtlenítőszereket tekintve önellátóvá vált: az alapanyagot, a terméket és a csomagolást egyaránt Magyarországon állítják elő.
Megrohanták az emberek az üzleteket a járvány kitörésekor, és furcsa mód a tartós élelmiszerek mellett a vécépapírt vásárolták fel, lefosztották a polcokat. Gyorsan reagált erre a magyar tulajdonban lévő Vajda-Papír.
A tulajdonos Vajda Attila közölte: éves gyártása bőven meghaladja a belföldi igényeket, így Magyarország akár önellátó is lehet. Eddig átlagosan napi 2 millió tekercs vécépapírt gyártottak, de most 3 millióra emelték a mennyiséget. A vécépapírgyárban biztosan nem kell elbocsátástól tartani!
A földeken és az állatok mellett továbbra is keményen dolgoznak a gazdák, hiszen a természet nem ismeri a home office, vagyis otthoni munkavégzés intézményét: szántani és vetni kell, ha aratni akarunk. A magyar gazdák helytállnak, Magyarországon a koronavírus-járvány ellenére sincs élelmiszerhiány és ez a következő hónapokban is így lesz – ígéri a mezőgazdasági miniszter. A magyar mezőgazdaság és az élelmiszeripar 25 millió ember ellátására képes, az alapanyagok több mint nyolcvan százalékát itthon állítjuk elő.
Ahhoz, hogy a termény, a hús el is jusson az emberekhez, a kormány több intézkedést is tett a közúti fuvarozás javítása és a kiskereskedők munkájának megkönnyítése érdekében. Nálunk nem zárták be a kis boltokat, mint más országokban.
Ahhoz azonban, hogy ez az önellátó képesség megmaradjon, a vásárlóknak előnyben kell részesíteniük a hazai termékeket – figyelmeztet a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara. Vegyünk hazait!