tóth gabi
Nemrég került fel, de máris több mint 110 ezren megnézték a „Zállatorvos” portál videóját a koronavírusról. A sokszor humoros, ám teljes mértékben hiteles információk sok hasznos dolgot tartalmaznak.
Ez a portál közérthető formában foglalkozik egészségügyi (elsősorban állatgyógyászati) kérdésekkel, a koronavírusról szóló kisfilmet dr. Kemenesi Gábor PhD biológus, víruskutató lektorálta, tehát információi hitelesek. Ennek alapján szedtük össze, mit érdemes tudni a járványról.
Mi a koronavírus?
Ez a vírusok egy rendszertani csoportja, ilyen a nátha, a SARS, a MERS stb. vírus is, a jelenlegi járványt azonban egy új mutáció okozza, amit SARS-COV2-nek neveztek el. Sajátossága, hogy burok veszi körül, ami álcázza az immunrendszer előtt.
Hogyan okoz betegséget?
Elsősorban az alsó légutakban okoz sejtkárosodást és gyulladást: a légcsőben, a tüdőben, a hörgőkben.
Mennyi a lappangási ideje?
Általában 3 nap, de az újabb infók szerint akár 24 nap is lehet.
Mik a tünetei?
Hasonlítanak az influenzához: láz, köhögés, izomfájdalom, fáradékonyság. Az orrfolyás, torokfájás kevésbé jellemző.
Miért lehet halálos?
A tüdőgyulladás okozta fulladás és a szövődmények okozhatnak halált: veseelégtelenség vagy másodlagos bakteriális fertőzés.
Mennyire veszélyes?
A betegek egy része észre sem veszi, hogy megfertőződött, a szervezet legyőzi a kórokozót. Az ismertté vált betegek 15 százalékánál súlyos, 2 százalékánál halálos következménye van. Elsősorban idős, más betegségekben is szenvedő emberek vannak veszélyben.
Hogyan és milyen gyorsan terjed?
Cseppfertőzés útján. A tárgyakon órákig, esetleg napokig is életképes marad a vírus, ami nem szereti a száraz meleget, sem a fagyot, a hűvös, nyirkos közeget szereti legjobban. Kétszer olyan gyorsan terjed, mint az influenza.
Miért kell karantén, ha nem is olyan veszélyes?
Nem attól tartanak, hogy kihal az emberiség, erre a vírus nem képes, hanem szeretnék a terjedési sebességét fékezni és megelőzni azokat a súlyos gazdasági, kereskedelmi és turisztikai károkat, amiket a járvány okoz.
Mit tehetek, hogy ne kapjam el?
Egyelőre se gyógyszer, se oltás nem áll rendelkezésre, az általános higiénia betartásával azonban megelőzhető a fertőzés.
- Lehetőség szerint ne menjünk tömegbe.
- Tartsuk távol magunkat a betegektől.
- Gyakran mossunk kezet szappannal, fertőtlenítővel, ez elpusztítja a kórokozót.
- Ne nyúlkáljunk a szemünkhöz.
Mit ér a maszk?
Nem a vírustól véd, mert az át tudna hatolni a maszkon, hanem a vírust hordozó cseppektől. Elsősorban a betegeknek ajánlott viselni és azoknak, akik betegeket ápolnak.
Mit tegyek légúti panaszok esetén?
Ha ezek enyhébbek, egyszerűen maradjunk otthon, hogy ne fertőzzünk meg másokat. Láz, súlyosabb tünetek esetén vegyünk maszkot a környezetünk védelmében, és hívjuk ki az orvost.
Tényleg nem lehet elkapni a postai küldeménnyel?
Nem valószínű, hogy postai küldeményen életképes marad a vírus, de aki aggódik, tegye „karanténba” a csomagot és csak három hét múlva bontsa ki.