kulcsár edina
Óriási vihart kavart a nemzetközi sajtóban a hír, hogy 7 kiló műanyag zacskót és más hulladékot találtak egy elhullott szarvas gyomrában Thaiföldön. Sajnos a magyar vadak is rendszeresen esznek műanyagot, mivel az erdőinket is elborítja a kidobott szemét…
Felháborodott az egész világ, amikor thaiföldi nemzeti parkban felboncoltak egy elhullott szarvast, aminek a halálát a gyomrában
talált 7 kiló műanyag okozta.
Ezek között voltak levesporok zacskói, kávézacskók, szemeteszsákok, de volt az állat gyomrában törölköző, és megdöbbentő módon még egy alsónemű is.
„A szarvas elpusztulása mutatja, hogy komolyan kell venni a problémát, és csökkenteni kell az egyszer használatos műanyagok mennyiségét a világban” – mondta a nemzeti park igazgatója, aki a természetbarát termékek használatát sürgeti.
„Sajnos a magyar dámszarvasok is esznek akaratukon kívül műanyagot” – mondta el lapunknak a Budakeszi Vadaspark szóvivője, Zachán Viktor. – „Ha lakóterület környékén élnek, akkor hozzáférnek a háztartásból származó szeméthez, amiben növényi hulladékot keresnek maguknak. De a szarvas, mint sok más állat, megeszi a műanyagot is a mellette lévő ehető élelemmel. A műanyag a bélrendszerébe bekerülve elakad, nem tudja megemészteni. Szerencsére a thaiföldihez hasonló eset nem történt a vadasparkban.”
A vadaspark a többi állatkerthez és állatparkhoz hasonlóan ügyel a tisztaságra, és figyelmeztetik a látogatókat is, hogy ne szemeteljenek, és csak az állatok számára fogyasztható csemegével etessék őket.
A Ripost megkeresett magyar vadászokat, akik elmondták: ők is megdöbbenve hallották a hírt. Azt nem tudták megmondani, mennyi műanyag lehet egy magyar szarvas gyomrában, mert a vadászok nem boncolnak, csak kizsigerelik az állatot, és a legtöbb esetben a gyomra tartalmát nem nézik meg.
Egyre ijesztőbb, ahogy a műanyag elborítja a természetet az egész világon. Tavasszal egy bálna halála miatt vert riadót a világsajtó: a gyomrában 40 kiló műanyagot találtak. Akadnak olyan helyek Hawaii partjainál, ahol hétszer annyi műanyagdarabka van a vízben, mint hal – derül ki egy most publikált kutatásból.
A legtöbb gondot a műanyag zacskók mellett a PET-palackok okozzák: csak Magyarországon másfél milliárd ilyen palackot adnak el évente. A mikroműanyagok miatt hetente egy bankkártyányi, azaz 5 gramm műanyagot eszünk meg mi, emberek is.
A Japán Nara Parkban, a Todaiji-templom közelében találtak egy rossz bőrben lévő szarvast, másnap a mindössze 30 kilós állat elpusztult. A boncolás után kiderült, hogy az állat gyomrát szinte teljesen kitöltötte a műanyag, leginkább zacskók voltak benne. Összesen 3,2 kilogramm hulladékot nyelt le az állat, ami megakadályozta, hogy az élelem felszívódjon, ez okozta a halálát. Az eset után még 8 elhullott szarvast boncoltak fel, melyek közül 6 állat gyomrában találtak műanyagot.
2013-ban a Szegedi Vadasparkban azért pusztult el egy zsiráf, mert bélelzáródást okozott neki egy lenyelt műanyag tárgy. Süsü, a fővárosi állatkert vízilova 1994-ben azért pusztult el, mert valaki egy gumilabdát dobott a nagyra nyitott szájába.
Félmillió rákot ölt meg a műanyagszemét az Indiai-óceánon lévő Kókusz-szigeteken egy friss kutatás szerint. Az egyébként nagy, üres csigaházakban, kagylókban menedéket találó rákok beszorulnak a műanyagpalackokba, vödrökbe, dobozokba – volt olyan doboz, amelybe több mint 500 rák ragadt bele és pusztult el. Az egy négyzetméterre eső rákok felét a műanyag öli meg.