tóth gabi
Gyanúsan olcsó epret találtunk több piacon és út menti árusnál, kérdés, igaz-e, ami rá van írva, hogy "magyar szabadföldi". A Ripost utánajárt, valóban érik-e már a tavasz elsõ gyümölcse, és hogyan gyõzõdhetünk meg arról, mit veszünk.
Míg másfél héttel ezelőtt átlagosan 3000 forintot kértek egy kiló eperért, egy fővárosi piacon és több más helyen is 600-800 forintos kilónkénti árral találkoztunk hétvégén. Az út menti árusok 680 forintért is kínálják a fóliás magyar kis szemű epret – legalábbis ezt állítják róla -, míg két-három hete még négyezerért adták ugyanazt! Valóban ilyen gyorsan lement volna az eper ára, itt van már a szezon?
Mint ahogy azt a %Ripost% korábban megírta, kiválónak ígérkezik az idei eperszezon, hiszen kedvez az időjárás a gyümölcsnek.
"Én évek óta árulok epret, tapasztalatból tudom, hogy most még csak fóliás lehet. Amit olcsóbban adnak, az biztos, hogy külföldi, hazaihoz nem lehet hozzájutni azon az áron" – vélekedik Buczkó Ica, aki egy forgalmas út mellett 1390 forintért adta a hétvégén az apró szemű, 1980-ért a közepes és 2600-ért az extra nagy, szép fóliás epret.
A lapunk által megkérdezett termelők szerint is érdemes óvatosnak lenni, nehezen hihető, hogy valóban magyar szabadföldi epret adnak ennyiért. A fóliás eper már valóban érik, mint mondják, de a szabadföldire kicsit még várni kell.
Sajnos sok helyen csalnak, és külföldi epret árulnak magyarként feltüntetve, vagy pedig a magyar zászló színeivel díszítik az ártáblát, ládát, hogy odacsalogassák a vevőt, a termékre közben nincs ráírva a származási hely
- hívja fel a figyelmet Fehérvári Judit lakhegyi epertermelő.
"A másik trükk, hogy szabadföldiként hirdetik, holott még mindenhol csak fóliás epret árulnak, a szabadföldi nem érett be. Utóbbi jóval édesebb és puhább, a fóliás keményebb, egy laikus legfeljebb így tudja megkülönböztetni."
A legjobb, ha megkérjük az árust, hogy adjon egy-két szem kóstolót, akkor eldönthetjük, valóban elég édes és ízletes-e a gyümölcs. Aki ezt nem engedi meg, az biztosan trükközik! Az eper a szakemberek szerint akkor lesz a legolcsóbb, amikor a fóliás és a szabadföldi „összeér”, vagyis az egyik még, a másik már van. Érdemes ezt az időpontot kihasználni majd a befőzésre.
Május közepétől magunk szedhetjük
Mint minden évben, idén is több eperföldön indul Szedd magad-akció. Fehérvári Judit lakhegyi családi gazdaságában május 20-a körül indul a szezon, időjárástól függően, és idén is 600 forint körül adják majd az eper kilóját, ha magunk szedjük.
"Tavaly volt egy nagy fagy, így későn, csak június elején indult a szabadföldi szezon, idén ez hamarabb várható, úgy számítom, két-három hét múlva" - mondta a %Ripost%-nak R. Nagy János mosonszolnoki epertermelő, aki 540 forintos áron kínálja majd a szabadföldit az eperszedőknek.