kulcsár edina
A szója kis mennyiségben gyógyszer, nagy mennyiségben méreg.
Vannak ételek, amik éveken keresztül divatos, és egészséges ételnek számítottak, azonban a tudomány fejlődésével egyre inkább az egészségtelen kategóriába kezdenek átkerülni. Egy kicsit talán ilyen élelmiszer a mai főszereplőnk, a szója is. Ennek az egyik oka az, hogy a génmanipulált szója készítmények is ellepték a piacokat a Greenpeace beszámolói szerint, illetve a hétköznapi szója túlzott fogyasztása is kockázatot rejt magában. Ha pedig nagy mennyiségű szójával etetik a haszonállatokat, vagy éppen génmanipulált szójával táplálják az asztalra kerülő vágóhídi állatokat, akkor rájöhetünk, hogy mindenki számára kockázatot rejt ez az élelmiszer.
Alapvetően a szójabab a vegetáriánusok egyik legfontosabb fehérjeforrása, és emésztés és vérzsír-csökkentő hatású. Emellett pedig telítetlen zsírsavakban gazdag, és különféle ásványi anyagokat is tartalmaz. Gazdag az agy és a máj egészséges működéséhez nélkülözhetetlen lecitinben, továbbá omega-3 és omega-6 zsírsavban, magnéziumban, kalciumban, szelénben, folsavban, vasban és cinkben. Ehhez azonban hosszadalmas elkészítési folyamatokon és erjesztési folyamatokon kell átesnie.
A Webbeteg összefoglalója szerint azonban egy bizonyos mennyiség felett már akár rákkeltő is lehet a szójafogyasztás a másodlagos növényi anyagok, az úgynevezett izoflavonok miatt.
Az ő ajánlásuk szerint naponta 25 grammnyi szójafehérje fogyasztása teljesen egészséges és kockázatmentes. Ez körülbelül egy 300 grammos tofunak, vagy 800 ml szójatejnek felel meg.
Emellett a Mindmegette beszámolója szerint a benne lévő fitoösztrogén miatt képes befolyásolni az emberek hormonháztartását. Ez a zöldség ugyanis más növényi eredetű ételekkel szemben magasabb fitoösztrogén mennyiséget tartalmaz, amely képes kötődni a szervezet ösztrogénreceptoraihoz és ott hatást kiváltani.
A Ladbible most kiderítette, hogy mekkora mennyiségű szója okozhat már gyógyíthatatlan problémát az emberek szervezetében. A lap konkrétan a szója-szószt vizsgálta meg.
Állításuk szerint egy kis csésze szójaszósz körülbelül 14 gramm sót tartalmaz, emellett pedig azt írják, hogy a szójaszószban található só halálos dózisa nagyjából 0,75 gramm/testtömeg kilogramm és 4 gramm/kilogramm között van. Vagyis egy 75 kilós ember nagyjából 10 kis csésze szójaszószt is elfogyaszthat, mire életveszélybe kerülne. Azonban minél több szójaszószt önt az ételére, annál nagyobb a valószínűsége, hogy egészségügyi gondokat okoz magának.
A túl fűszeresen étkező embereket így arra figyelmezteti a lap, hogy ne vigyék túlzásba az ételeik ízesítését.