kulcsár edina
A vasaló karbantartására, kis balesetek orvoslására is kiváló ez a házi csodaszer. Arról nem is beszélve, hogy beszerzése egyszerû és olcsó!
Öt nagyszerű és hasznos trükköt mutatunk: mire használhatod vasaláskor az ecetet.
Csapvizet öntesz a tartályba a gőzölős vasalóba? Bizony, egy idő után a szerkezetben lerakódik a vízkő. És nem csak ott, hanem a finom kis lyukak is eltömődhetnek, ahol a vizet kispricceled. Ne ess kétségbe. Tölts bele ecetet, állítsd a talpára, és kapcsold be gőzölésre. Miután az ecet elpárolgott, töltsd tele tiszta vízzel. Ezt is gőzöltesd el. Végezetül öblítsd ki a tartályt tiszta vízzel.
Tipp:
Előzd meg a macerát, használj a vasalódhoz tisztított vagy desztillált vizet. Természetesen a vasaláshoz árusított speciális víz is jó, csak igen drága.
A rendszeresen használt vasalón előbb-utóbb megjelennek a csúf, barnás égésnyomok. Az ecet itt is csodát tehet. Készíts tisztító pasztát: egy lábaskában melegíts fel 1:1 arányban sót és ecetet. A lágy kencét vidd fel a vasaló talpára. Egy kis rongy vagy vatta segítségével dörzsöld le az égésnyomokat. Tiszta vizes ruhával öblítsd le, majd töröld szárazra.
Átalakítottad a ruhádat, vagy utálod az éleket a nadrágodon. Nem probléma! Az ecet itt is a segítségedre lehet. Egy tiszta ruhát márts be ecet és víz fele-fele arányú keverékébe. Töröld át az eltüntetendő régi hajtást vagy élt. Hogy még biztosabb legyen, a kicsavart ruhát tedd az él alá, amikor forró vasalóval átvasalod.
Kedvenc nadrágodon eltompultak az élek, vagy a kabátod hajtókája nem áll úgy, ahogy szeretnéd? Itt is ugyanaz az eljárás, csak kissé erősebb keverékre van szükséged. 2 rész ecethez keverj 1 rész vizet, ebbe márts egy vékony ruhát vagy öreg textilzsebkendőt. Takard le az élezni kívánt ruhaszakaszt, és menj át rajta forró vasalóval.
Sajnos nem mindent lehet eltüntetni, de az enyhe égésnyomokat igen. Az inggallér a legérzékenyebb rész. Ha észreveszed, hogy elszíneződött, töröld át ecetes ruhával, majd tiszta vizessel. Vedd kisebbre a vasaló hőmérsékletét, és így vasald át!