kulcsár edina
Nem véletlen imádja mindenki: csodálatos virágaival a petúnia egész nyáron elkápráztat. A gondozása egyszerű, de ahhoz, hogy folyamatosan ontsa a virágait, igényel egy kis plusz figyelmet...
A petúnia csodálatos hangulatot teremt a teraszon és a kertben; rengetegféle változatban kapható, a színes virágok üde színfoltokat adnak a kertnek, a háznak. Csüngő hajtásai sokszor az egy métert is elérik, tölcsér alakú virágai mindenkit elkápráztatnak. Ez a mesés virágözön a te otthonodban is megvalósítható. A petúnia ugyan strapabíró virág, de ha azt szeretnéd, hogy folyamatosan virágozzon, akkor minden nap foglalkoznod vele. Mutatjuk, mit igényel ez a csodaszép virág!
Imádja a napfényt
Olyan helyet válassz neki a teraszon vagy a kertben, ahol legalább napi öt-hat órán keresztül érik a napsugarak. Arra oda kell figyelni, hogy a tartós hőséget azonban nem bírja, tehát olyan helyen, ahol egész nap tűzi a nap, nem érzi jól magát. Nyáron, amikor zivatarok, szélviharok jönnek, tedd őket védett helyre, és nem csupán amiatt, hogy heves szél leverheti a cserepeket, de azért is, mert a petúnia nem bírja a hideg, csapadékos időt, és a virágai akár el is rothadhatnak.
Meghálálja az öntözést
Jó vízáteresztőképességű virágföldbe ültesd őket, majd figyelj arra, hogy legalább napi egyszer kapjanak vizet. Nagyobb hőségben reggel és este is öntözd. Bár kibírja a vízhiányt, a virágzáshoz elengedhetetlen a folyamatos locsolás. A szép virágok titka ezen kívül a rendszeres tápoldatozás: érdemes hetente egyszer kevés növénytápot adni neki.
Szereti a rendszeres metszést
Viszonylag gyorsan nő, de nem szabad hagyni, hogy elburjánozzon: rendszeresen vágd vissza. Ezt akkor is tedd meg, ha virágzik: időnként fél méteresre vágd vissza a hajtásokat, így egész nyáron bokros marad a növény. Sokkal többet virágzik, ha rendszeresen eltávolítod az elhalt növényi részeket és az elnyílt virágokat.
Sajnos nem kímélik a kártevők
A betegségek, kártevők a petúniát is megtámadják; leggyakrabban az a probléma, ha nem növekednek kellőképpen a virágok. Ennek a túl sok tápanyag lehet az oka, vagy az, hogy a növény nem kap elég fényt. Levéltetvek is megtámadhatják az erkélyen tartott virágokat; ezeket enyhe fertőzés esetén óvatosan mosd le vízzel a levelekről, de ha súlyos a helyzet, akkor használj rovarirtószert. Előfordul, hogy vírusfertőzés üti fel a fejét: ilyenkor a fertőzött növény nem fejlődik, törpenövésű lesz. A fertőzött egyedeket sajnos ki kell dobni, mielőtt a többire is átterjed a vírus.