kulcsár edina
Takarításkor nagy a kísértés, hogy minden létezõ tisztítószert egyszerre vess be, amit csak a háztartásban találsz. Ha azt hiszed, hogy együtt majd jobban hatnak, hatalmasat tévedsz! Egyáltalán nem praktikus, sõt veszélyes! Megmutatjuk, mit ne használj soha együtt!
A lefolyótisztító szerek elég durva vegyületek, így nem ajánlatos keverni őket – még az is lehet, hogy robbannak együtt. Próbáld ki az egyiket a dugulásra, de ha nem hat, ne öntsd rá a következő vegyszert, inkább fordulj szakemberhez.
Nagyon hasznos tisztítószerek, de együtt nem a leghatékonyabbak. A szódabikarbóna lúgos, míg az ecet savas, így semlegesítik egymás hatását, és vízre, valamint nátrium-acetátra bomlanak. Az ecettől ráadásul a szódabikarbóna habzani kezd, így ha lezárt dobozban tárolod őket együtt, annak durranás is lehet a vége.
Ha egy tárolóba kerülnek, perecetsav keletkezik, amely mérgező is lehet, és irritálja a bőrt, a szemet és a légzőszerveket.
Ezt a két szert semmiképp nem szabad összekeverni, mivel a keveredésükből klórgáz szabadul fel. Ez a gáz kis mennyiségben is köhögést és légzési nehézségeket vált ki, irritálja a szemet, nagyobb mennyiségben pedig súlyosan mérgező.
Együtt mérgező klóramin gázt szabadítanak fel, amelynek hatásai megegyeznek a klórgázéval. Többek közt légzési nehézséget és mellkasi fájdalmat tapasztalhatsz. Sok üveg- és ablaktisztító tartalmaz ammóniát, így jobb, ha ezeket nem kevered fehérítővel.
Hallottál már a kloroformról, amit régebben emberek elkábítására használtak? Nem fogsz tőle kidőlni, de ez az anyag irritáló hatású, sőt, mérgező is lehet. Legyen alapszabály, hogy a fehérítőt semmivel nem kevered a vízen kívül. Minden más tisztítószerben lehet ugyanis olyan hatóanyag, amivel keverve mérgező lehet. A legkisebb mennyiség is veszélyes lehet!