"Magyar Péter nem az akinek látszik"- a volt barátnő szavai beigazolódtak

POLITIK
Létrehozva: 2020.01.13.

Most ez a fogyókúra visz mindent! 16:8, avagy egy furcsa böjt

A 16:8 diéta az új slágermódszer, ami a szakaszos böjtök egyik formája és a sztárok is szívesen alkalmazzák. Máris mutatjuk, mi is ez.

Mit jelentenek a számok?

16+8=24, ami a nap 24 óráját jelöli. Az időszakos böjt ezen formája szerint a nap 16 órájában kell teljes böjtöt tartani, a fennmaradó 8 órában viszont korlátozás nélkül lehet étkezni. A 8 órás időszakot érdemes a nap közepére időzíteni, például 10 és 18 óra közé.

Mennyire hatékony?

Nemrégiben jelent meg az első tanulmány, amely 12 hetes időszakban vizsgált 23 túlsúlyos személyt, akik a 16:8 diéta alapján reggel 10 és délután 6 óra között ehettek bármit, a nap többi részében azonban csak kalóriamentes folyadékot fogyasztottak. A tanulmány megállapította, hogy a kontrollcsoporttal összehasonlítva a résztvevők napi kb. 350 kalóriával fogyasztottak kevesebbet, kismértékű fogyás volt tapasztalható náluk és a vérnyomásuk is javult.

,
Fotó: 123rf

A diéta tehát nem gyors, de hatékony és kíméletes, mivel nem jár annyi lemondással,mint más diéták vagy böjtök. A módszer hatékonyságát néhány tudós szerint a cirkadián ritmusunk, azaz a belső óránk is támogatja.

Mik lehetnek a hátulütői?

A 16 órán keresztüli teljes koplalás könnyen okozhat gyengeséget és fáradékonyságot. A másik gond pedig az lehet, ha a maradék 8 órában próbálunk kompenzálni és túl sok egészségtelen ételt fogyasztunk. Ennek két kockázata is lehet; az egyik a rossz közérzet, esetleg gyomorégés. A másik pedig az, hogy a 8 óra alatt fogyasztott túl sok hizlaló étel miatt hízunk, és nem fogyunk.

Mire érdemes figyelni?

Érdemes a 8 óra alatt is figyelni arra, hogy többször együnk keveset, mert az a legjobb a szervezetnek. A legkedvezőbb az ötszöri étkezés. És bár a 16:8 diétában a szabad időszakban nincsenek megvonások, nagyban növelhetjük a hatékonyságot, ha figyelünk, hogy mit eszünk. Ezeket érdemes fogyasztani:

- gyümölcsök és zöldségek,- teljes kiőrlésű gabonafélék, például barna rizs, zab, árpa,- sovány fehérjeforrások, például baromfi, hal, bab, lencse, tofu, diófélék, magvak, alacsony zsírtartalmú túró, tojás.- egészséges zsírok, zsíros halból, olajbogyóból, olívaolajból, kókuszdióból, avokádóból, diófélékből és magvakból.

Hogyan tehetjük könnyebbé?

Az alábbi tippek más diétáknál és böjtöknél is hatékonyan bevethetőek:

- Figyeljük a rendszeres vízfogyasztásra.- A fahéjás gyógytea segíthet elnyomni az éhséget (magában, édesítés nélkül fogyaszthatjuk).- Ha végzünk valamilyen intenzívebb edzést, azt ne az éhgyomori időszak végére tegyük, hiszen a testmozgás fokozott energiafelhasználást igényel.- Érdemes kevesebbet netezni és tévézni, így kevesebb ételreklám fog eljutni hozzánk, ami ilyenkor fokozottan hathat ránk és az éhségérzetünkre.- A meditáció és relaxáció is segíthet az éhség csökkentésében, csak ne várjuk meg vele a mélypontot, mert olyankor már nem lesz hatásos.

A sztárok is követik?

Sokat hallani arról, hogy a 16:8 diéta a hírességek körében is népszerű, van, aki időszakosan iktat be szakaszos böjtöt az életébe, míg mások a teljes életmódjukat ehhez igazítják. Arról nincs információnk, hogy ki űzi minden egyes nap, ki pedig időszakosan, de úgy tudni, hogy többek között Hugh Jackman, Beyoncé, Nicole Kidman, Jennifer Lopez, és Ben Affleck is alkalmazták már a 16:8 diétát.

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek