tóth gabi
Elsőre nem hisz a szemének, aki látja ezt a fát: a farkasnyaki csodafa egy ösvény mellett áll a Bükk-hegységben, és az arra járó túrázók mindig megállnak alatta pár percre. Hiszen ilyen különlegességet ritkán látni...
A bükki csodafa évek óta elkápráztatja a túrázókat, de a nagyközönség csak most ismerte meg. A Bükk-hegységben, a Bánkúti út mellett található a természetnek ez a fantasztikus alkotása, és aki már látta élőben, nem talált szavakat. A farkasnyaki csodafa ugyanis két, igencsak különlegesen összenőtt fa; amiből az egyiket kivágták.
Több helyen felbukkant az interneten a felvétel a csodafáról: egy nagyobb fa tartja a kivágott kicsit két vastag ággal, és élteti, táplálja. Akárcsak a nagy, a kisebb, csonkolt fa is minden évben kihajt, gyökerek és törzs nélkül. Hogy ki, mikor vágta ki a kisebbet, és mióta áll így a két fa, azt senki nem tudja; de az biztos, hogy a látvány mindenkit lenyűgöz.
Mostanában kezdenek világot látni olyan kutatási eredmények, melyek szerint a fák is kommunikálnak egymással, sőt, kiterjedt hálózaton keresztül, a talajban teszik mindezt. A hasonló összenövések egyáltalán nem ritkák, leginkább a gyümölcsfák oltására hasonlít a dolog: ha két fa közel nő egymáshoz, és a szél összedörzsöli őket, a sérült kérgen keresztül összenőhetnek. Általában ez akkor fordul elő, ha két fa túlságosan közel van egymáshoz, és legtöbbször egy fajtához tartozó egyedek kapaszkodnak így össze. Ám abban biztosak vagyunk, hogy világviszonylatban is ritka jelenség, hogy az egyik fa szó szerint megmentse a másikat, és saját életerejéből táplálja. Nem csoda, hogy sokan az összefogás jelképeként tekintenek a farkasnyaki csodafára, és azt mondják, az embereknek van mit tanulniuk tőle…