tóth gabi
Egyre többen hívják ismét segítségül a betegségmegelőzéshez és a gyógyuláshoz is a gyógynövényeket, így nem csoda, hogy a szakemberek is fontosnak tartják ezek megismerését és vizsgálatát.
Összegyűjtöttük azokat a gyógynövényeket, melyekről bebizonyosodott, hogy nagyon hatékonyak.
Bazsalikom:
Ez a gyógy- és fűszernövény többek között a fáradtság leküzdésében segít. Legjobb, ha frissen szedve néhány levelét felaprítjuk, majd nyersen elfogyasztjuk. Teaként is ihatjuk, de nyersen a leghatékonyabb, mert remekül erősíti az immunrendszert. Magas antioxidáns tartalmú, de antibakteriális és gyulladáscsökkentő hatással is rendelkezik. Magnézium és béta-karotin is található benne. Rendszeres fogyasztása segít megelőzni a bélbetegségeket és az ízületi gyulladást.
Brokkolicsíra:
Csökkenti a rákos sejtek kialakulásának kockázatát. Asztmára és légzési panaszokra is hatásos, stressz és gyulladások ellen is védelmet nyújt, ha rendszeresen fogyasztjuk. Ez a gyógynövény értékes vitaminokat és ásványi anyagokat is tartalmaz. Normalizálja a vércukorszintet és a koleszterinszintet, így minimalizálja a szívbetegségek kialakulásának kockázatát is.
Fokhagyma:
Fantasztikus gyógynövény, antibakteriális és gombaellenes szer, mely erős gyulladáscsökkentő hatású. Kutatások bizonyítják, hogy csökkenti a tüdő-, a prosztatarák és a csontritkulás kialakulását. A magas vérnyomást és koleszterinszintet is képes helyreállítani. A meghűléses betegségeket is elkerülhetjük, ha rendszeresen fogyasztjuk. Érdemes belőle naponta 1-2 gerezdet is megenni. Mézben tárolva, elveszti erős ízét és nagyon egészséges. Fejfájáskor rágcsáljunk el belőle egyet.
Menta:
A mentában lévő sav csökkenti a gyulladást és bizonyos allergia fajták tüneteit is enyhíti, de gombás fertőzések kezelésére is nagyon hatásos. Emésztést serkentő, bélgörcsökre, gázképződésekre, gyomortáji panaszokra is használható.
Vörös káposzta levelei:
Kisebb levelei C- és K-vitamint tartalmaznak, remek antioxidáns, mely eredményesen veszi fel a harcot a gyulladásokkal. Védelmet nyújt krónikus betegségekkel szemben is. Bőrünk egészségéhez is hozzájárul, segít a kollagén termelésben. A vörös káposzta rendszeres fogyasztása influenzás időszakban nagy kincs, ilyenkor a megfázást is könnyebben elkerülhetjük.
Sebek, égési sérülések esetén a leggyorsabb segítség, de bakteriális fertőzések ellen is hasznos. Ugyanakkor gyomor és alvásproblémák esetén is segít. Teája megnyugtat, megszünteti a bennünk lévő feszültséget. De köhögéskor és megfázásnál is a kamilla a legjobb inhaláló főzet.
Spárga:
Ez a növény igen gazdag B-, C- és K-vitaminokban, kalciumban, magnéziumban, folsavban, vasban és szelénben is. Másnaposság ellen is használhatjuk, csökkenti az ilyenkor előforduló fejfájást, segít az alkohol okozta mérgek eltüntetésében. Gyulladáscsökkentő hatással is rendelkezik.