tóth gabi
Mindenki tanult róluk az iskolában, de mára az eredetiekből csak egy maradt fenn. Egy fotográfus ezért minden évben kiválasztja a világ 7 új csodáját. Lássuk, idén milyen helyszínekre esett a választása!
Szemiramisz függőkertje, az epheszoszi Artemisz-templom, a halikarnasszoszi mauzóleum, a rodoszi kolosszus, a pharoszi világítótorony, Pehidiasz Zeusz szobra és a gízai nagy piramis – a világ eredeti hét csodája közül már csak utóbbi látható. Aaron Miller díjnyertes utazási újságíró és fotográfus ezért minden évben kiszemel hét helyet, melyek a világ új csodái lehetnek. Mutatjuk a listát, idén milyen lélegzetelállító helyeket választott ki!
1. Mont Saint-Michel, Franciaország
Idén éppen ezer éves a gránitszikla tetején álló, lenyűgöző kolostor, melyet 1023-ban kezdtek építeni. Bár igencsak nehéz megközelíteni, régóta népszerű a zarándokok körében. Ebben az öbölben ugyanis a legmagasabb az árapály Európában; dagálykor a falu szigetté változik, a beáramló víz teljesen elzárja a szárazföldtől. 2015-ben készült egy 760 méteres gyalogos híd, melyen könnyebb lett a megközelítés. A katedrális alatt egy nyüzsgő település található.
2. Perito Moreno-Gleccser, Argentína
A 30 km hosszú gleccsert sokan a Föld legszebb gleccserének tartják. A Patagónia déli részén taláható látványosság 250 négyzetkilométer nagyságú, és a világ harmadik legnagyobb ivóvíz-tartaléka. Aki ellátogat ide, érdemes felmennie a sok közül az egyik kilátópontra, vagy hajóval megtekinteni ezt a lenyűgöző látványosságot.
3. Alula, Szaúd-Arábia
Az Indiát és a Perzsa-öblöt összekötő történelmi út mentén fekvő ősi arab oázisváros monumentális sírjairól híres, melyeket homokkő sziklába véstek. Változatos, lenyűgöző és lélegzetelállító a látvány. Mindössze tavaly nyitotta meg a kapuit a látogatók előtt, korábban szinte senki nem hallott róla.
4. Paro Taktsang, Bhután
A Tigrisfészek néven is ismert kolostor az egyik legkülönlegesebb hely a világon. 3000 méter magasan helyezkedik el egy szikla tetején a négy buddhista templomból és lakóépületből álló komplexum, melynek már a látványa is szédítő. Nehéz az odajutás, meredek, kétórás kemény túra, de aki már járt ott, azt mondja, megéri a nehézségeket.
5. Kappadókia, Törökország
A hatalmas sziklatornyok, szél által faragott koronáikkal a világ egyik legkülönlegesebb táját hozták létre. Kr. e. 1200 körül kezdtek az ott élők lakásokat faragni a sziklákba, de ezek nem közönséges barlanglakások: részletgazdag homlokzatukkal, hegyekbe vájt lépcsőikkel mindgyik egy-egy műalkotás. Egész városokat vájtak a föld alá; az ide látogatók luxus barlanghotelekben is megszállhatnak. Törökország iránt a földrengés miatt sem csökkent a turisták érdeklődése; Kappadókia bár közel esik a földrengés sújtotta térséghez, de így is több száz kilométerre található az epicentrumtól.
6. The Lake District, Egyesült Királyság
2017-ben vette fel az UNESCO a világörökségi listájára ezt a változatos, összetett hegyi tájat, mely lélegzetelállító látványt nyújt az oda látogatóknak. A középső részen található a körzet nemzeti parkja, ahol olyan csodákat láthatsz, mint a Windemere-tó, a Stock Ghyll Force vízesés, de itt láthatod Anglia legmagasabb pontját, a Scafell Pike-ot is.
7. Szardíniák vonulása, Dél-Afrika
A hetedik csodát az ismert fotográfus, újságíró nem csak egy helyhez, egy eseményhez is kötötte. Minden év májusában kezdődik a szardíniák vonulása: júliusig több tízmillió vándorol Dél-Afrika partjai mentén. Nyomukban nagy fehér cápák, orkák vonulnak. A szardíniák egybefüggő áradata akár 15 kilométer hosszú is lehet, és olyan intenzív, hogy akár repülőről is látható.
Forrás: Travelo.hu