Marics Peti
Ezen a helyen kerestek menedéket a keresztények.
Törökországi régészek hihetetlen felfedezést tettek: a Midyatban talált hatalmas föld alatti város lehet a legnagyobb a világon. A délkelet-anatóliai Mardin környékét az UNESCO már korábban a világörökség részévé nyilvánította. Most épp a tartományi székhelytől 20 kilométerre lévő történelmi város megőrzése érdekében végzett munkálatok közben akadtak egy föld alatti átjáróra – számolt be a Focus című német hetilap.
Az ásatások során feltárták Matiate föld alatti világát, ami a barlangok városát jelenti. A régészek mostanáig egy 100 méter hosszú alagútrendszert fedeztek fel 49 helyiséggel, imahelyekkel, kutakkal, tárolósilókkal és nem utolsó sorban falfestményekkel.
Ez a földalatti város 1900 éve folyamatosan használatban volt – mondta el a törökországi ásatások vezetője, aki szerint eredetileg búvóhelynek építették.
A kereszténység nem volt hivatalos vallás a második században, ezért a keresztény hitre térő családok és csoportok általában föld alatti városokban kerestek menedéket, hogy elkerüljék a rómaiak üldözését
– magyarázta Gani Tarkan.
A Mardin Múzeum igazgatója szerint a Midyatban talált föld alatti város is egy ilyen hely lehetett. A török régészek feltételezik, hogy legalább 60–70 ezer ember élt itt a föld alatt. A kutatók becslése szerint a föld alatti város teljes méretének alig 3 százalékát tudták eddig feltárni. Ez azt jelenti, hogy Matiate az eddig felfedezett legnagyobb barlangváros. Törökországban egyébként már több mint 40 ilyen föld alatti várost találtak, de a mostani felfedezés alighanem újabb rekordot állíthat fel a turizmusban.