tóth gabi
Van, aki attól tart, hogy elfelejti az anyagot szeptemberre. Mások szerint felesleges, hogy tanuljon a gyerek a nyári szünetben, hiszen a vakáció pihenésre való.
Senki nem szívesen nyúzná a gyereket a vakáció alatt tanulással; de vajon nem marad vissza emiatt az iskolában? Hiszen a nyár hosszú, és sok szülő maga is tapasztalta, hogy nehéz szeptemberben visszazökkenni a tanulásba. De emiatt vajon kell, hogy tanuljon a gyerek a nyári szünetben? A kérdés megosztja a szülőket, hiszen van, aki szerint a vakáció a feltöltődés ideje, mások pedig legalább egy kevés gyakorlást, tanulást szeretnének beiktatni a nyári hónapokba.
Ismétlés a tudás anyja?
Sokan úgy vélik, egy kevés gyakorlás nemhogy belefér, de szükséges is a vakáció alatt, hiszen a következő tanévben új kihívások várhatnak a gyerekekre, amikre nem árt felkészülni – ez lehet egy tanulmányi verseny, felvételi, vagy a tény, hogy felső tagozatba fog menni. Sok szülő attól fél, hogy, ha nem tanul nyáron a gyerek, akkor gyakorlatilag nulláról kezdi a következő tanévet, és sokkal nehezebb lesz visszarázódnia az iskolába ősszel. Szakemberek szerint azonban ez nem így van, a vakáció a feldolgozás, memorizálás ideje, és az iskolában megszerzett információk nem vesznek el, ha ebben a pár hónapban nem veszi elő a könyvet a gyerek.
Van, amikor a gyerek igényli
A hosszú nyári hónapokban, főleg iskolakezdés előtt néhány héttel már sokszor akkor is előkerülnek a könyvek, füzetek, ha egyébként nem várta el a szülő a gyerektől, hogy tanuljon nyáron. De ha a gyerek magától nem kéri a szülőt, hogy együtt gyakoroljanak, akkor szakemberek szerint nem jó erőltetni, hiszen a nyár a pihenésé, amikor felhőtlenül élvezheti a gyerkőc ezt a gondtalan időszakot. Ha mégis úgy érezzük, hogy valamennyit muszáj ismételnie, akkor ezt időzítsük az iskolakezdés előtti utolsó hetekre.
A pótvizsgára mindenképpen készülni kell
Egészen más a helyzet, ha megbukott valamelyik tantárgyból a gyerek, és nyár végén vizsgát kell tennie; ilyenkor nincs mese, rendszeresen elő kell venni a könyvet. Az is fontos, hogy felismerje a szülő, hogy miért nem megy az adott tantárgy, és, ha úgy látja, hogy egyedül nem tudja megértetni az összefüggéseket a gyerekkel, akkor szakértő segítséget kérjen a felkészüléshez. Nem csupán tanulni, de lélekben felkészülni sem árt a pótvizsgára, hiszen a legtöbb gyerek rosszul éli meg a bukást, és egész nyáron izgul a vizsga miatt. Sokszor a szülőt is rosszul érinti a bukás ténye, de muszáj félretenni a saját érzelmeket, és inkább a gyerek önbizalmát erősíteni, és pozitív visszajelzést adni, ha jól halad a tanulnivalóval. Így könnyebben fogja venni az akadályt, és lelkileg sem viseli meg annyira.