Létrehozva: 2022.07.26.

Így pakoljunk nyáron a hűtőbe, hogy ne romoljon meg az étel

Mutatjuk, hogy kéne pakolni, hogy ne szórjuk ki az ételt feleslegesen a szemétbe.

Megrohadt zöldségek, penészes párizsi és sajt, megromlott tej. Mindannyian fogtuk már a fejünket ilyen kellemetlenségek miatt. De vajon mi lehet a gond

Close-up,Of,Young,Woman,Searching,For,Food,In,The,Fridge
Fotó: Shutterstock

 

Milyen hőmérsékletnek kell lenni a hűtőben?

A hűtőben nem állandó a hőmérséklet, de a szakértők szerint a 0-4 Celsius-fok közötti hőmérséklet az ideális. Ezen a hőfokon ugyanis még nem terjednek a baktériumok. De nem szabad nulla fok alá esni, mert akkor megfagy az élelmiszerekben lévő víz, amiatt pedig megromlik az étel. Nyáron a kereket állítsuk 3-5-ös fokozatra, télen az 1-3-as fokozat is elég. Nyáron több energiára van szükség az ételek hűtéséhez, hiszen kint melegebb a hőmérséklet. Ha nincs hőmérő a hűtőben, akkor is egyszerűen kideríthetjük, hogy ideális-e a hőfok odabent: ha a hűtő falán víz csapódik ki, akkor nem elég a hideg. Ha pedig túl alacsony a hőmérséklet, akkor megfagy a hűtő hátsó oldala.

Mit NE tegyünk a hűtőbe?

Összehasonlítva a mai helyzetet a 3-4 évtizeddel ezelőtti szokásokkal, azt kell mondani, hogy megrögzött hűtőhasználók lettünk. Pedig a mindennapos élelmiszerek nagy része nem is igényel hűtést. A banán például bebarnul a hűtőben, de a kenyeret se szabad betenni, mert a keményítő kicsapódik. De ne rakjuk be az őszibarackot, a szilvát, a bogyós gyümölcsöket és a burgonyát se. Az avokádó sem igényli a hűtést, főleg, ha nem is érett eléggé. Pláne, ha egy ütős avokádókrémet szeretnénk készíteni belőle. A paradicsom is elveszíti mennyei aromáját a frigóban, mivel a hideg levegő megállítja az érési folyamatokat. Ráadásul a hibernálás a kissé roppanós, mégis leveses textúráját is teljesen hazavágja.

Mi legyen a nyitott konzervekkel? 

Bár azt gondolnánk, teljesen rendben van, hogy egy félig megevett babkonzervet tárolunk a hűtőben, inkább ne tegyük. Legalábbis ne a konzervdobozban. A fémdoboz ugyanis reakcióba lép az étellel és olyan vegyi anyagok oldódhatnak ki belőle, amelyek károsak az egészségre.

Mit és hova érdemes tenni?

Rekeszek: zöldségek és a gyümölcsök, de soha ne mossuk meg ezeket, mielőtt hűtőbe tesszük, mert csak bepenészedik. A legjobb, ha alájuk fehér konyhai papírtörlőt teszünk, mert az magába szívja a nedvességet, tovább friss marad a zöldség és a gyümölcs.

Alsó polc: nyers hús, a baromfi, a hal és a tejtermékek, hiszen ez a hűtő leghidegebb pontja, így itt maradnak legtovább frissek az élelmiszerek. A tejet toljuk hátra a falhoz, ekkor marad a legtovább fogyasztható. Arra ügyeljünk csak, hogy a húsokat mindig tányéron vagy egy dobozban tartsuk, mert így megelőzhetjük a szalmonella-fertőzést, nem érintkezik semmivel, ha véletlenül kifolyik a lé.

Középső polcok: tojás és csemege termékek

A tojásnak nem csak azért jó a középső rész, mert érzékeny a hőmérsékletváltozásra és itt a leginkább kiegyenlített a hőmérséklet. Hanem azért is, mert a tojás képes megkötni a szagokat, amelyek a hűtőben keletkeznek.

Felső polc: bor és maradékok

Tévhit, hogy a hűtő ajtajában kellene tartani a bort. A felső polc a legideálisabb neki, ahol átlag 3 fok körül van a hőmérséklet.

Az ajtó alsó része: narancslé, öntet, mártás. Ezekben már általában van annyi tartósítószer, hogy magasabb hőmérsékleten is tovább elállnak.

Az ajtó felső része: vaj, sajt. Ez a hűtő legmelegebb része, így ide érdemes olyan élelmiszert tenni, amely nem igényel jéghideget. Így legalább a vaj is kenhető marad.

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek