tóth gabi
Mindenkire ráfér néhány apró trükk, hogy könnyebben elviselje a forróságot.
A szűken feszülő nadrágok, blúzok vagy szoknyák alatt megmarad a meleg. Viseljünk inkább lengébb, jól szellőző, természetes alapanyagokból, pamutból készült ruhákat. Szintén ideális nyári anyag a lenvászon, amely híres jó szellőző tulajdonságáról. A fehérneműre is fordítsunk nagy hangsúlyt, mert a műszálas, csipkés darabok bizony megkeseríthetik az életünket. A melegben a gombák gyorsabban bajt okozhatnak, ezért igyekezzünk fehérneműből is pamutot választani.
Ha szellőztetni szeretnénk a lakást, azt inkább éjszaka és hajnalba tegyük. Reggel hét után csukjuk be az ablakokat, sötétítsünk be rolókkal, függönyökkel, még mielőtt a napsugarak az üvegen keresztül felforrósítanák a lakást.
Az irodákban és nagyáruházakban már nagyon gyakran légkondícionáló készülék működik. Sajnos ezek sokszor alacsony hőfokra vannak beállítva. Ha a kinti hőségből belépünk a tizenhat fokba, könnyen megfázhatunk, de a nagy hőingadozás mindenképpen megviseli a szervezetet. Az erek kitágulnak és komoly vérnyomás ingadozás következhet be, aminek akár ájulás is lehet a vége. Ezért ha tudjuk előre, hogy ilyen helyre megyünk, legyen nálunk pulóver vagy kardigán. Otthonunkba inkább a ventillátort ajánljuk, amely nemcsak a hőmérsékletet csökkenti a szobában, hanem a levegő mozgatásáról is gondoskodik. Arra azonban ügyeljünk, hogy ne legyen huzat és a szél ne közvetlenül az arcunkba csapjon.
Otthon is elviselhetővé tehetjük a kánikulát, ha napközben, vagy amikor csak jólesik, veszünk egy langyos zuhanyt, s anélkül, hogy szárazra törölnénk magunkat, beburkolózunk egy fürdőlepedőbe. Miközben szép lassan, testünktől hőt vonva el felszárad bőrünkről az utolsó vízcsepp is, lazítsunk, pihenjünk egy negyedórát. Frissítő hatást érhetünk el azzal is, ha csak a lábunkat zuhanyozzuk váltott, hideg-meleg vízzel. Ha nincs lehetőségünk napközben többször tisztálkodni, akkor is hordjunk magunknál nedves törlőkendőt. Fontos, hogy naponta áttöröljük a különösen izzadt területeket, mert a méreganyagok könnyen visszaszívódnak a testbe.
A zsíros ételeket csak nagyon nehezen tudja megemészteni a szervezet. A nyári nagy melegben amúgy is megterhelt keringés bajba kerül, ha nem vigyázunk és strandolás közben betegre tömjük a hasunkat. Ne együnk össze-vissza lángost, kolbászt, bablevest! Ilyenkor érdemes nyári zöldség és gyümölcsnapokat tartani, hiszen sokkal jobban tudjuk tartani a diétát, nem kívánjuk annyira a zsíros ételeket. Ha nem akarjuk megvonni magunktól teljesen a szénhidrátokat és a fehérjéket a nyári napokon fogyasszunk grillezett halat, csirkét, könnyű barna rizst.
A fokozott izzadással járó nyári programok - így a napozás, a kirándulás, vagy sportolás - megnövelik a szervezet folyadék- és ásványianyag-szükségletét. A hőségben nagyon oda kell figyelni, hogy napi két-két és fél liter folyadékot, ha lehet vizet igyunk. A nagy izzadásra legjobb a zsálya tea. Ezt fogyaszthatjuk langyosan, vagy hűtve, de akár fürdőt is készíthetünk belőle a tikkasztó kánikulában.
Szomjúságunkat soha ne alkoholos, koffeintartalmú, vagy cukrozott italok fogyasztásával csillapítsuk, mivel ezek épp ellenkezőleg hatnak, vagyis felgyorsítják a folyadék távozását szervezetünkből. A kánikula idején elfogyasztott alkohol több okból is kedvezőtlenül hat a szervezetre. Először is minél melegebb van, annál könnyebben a fejünkbe száll. Ráadásul az ereket, amik a nagy melegben már amúgy is kitágultak, még jobban megterheli, ezzel veszélyeztetve a keringési rendszert.
A legjobb hűtő gyümölcsök a citrus félék. A nyári melegben mindenkinek jólesik egy nagy pohár citromos víz. Bármilyen csábító is a hőségben kerüljük a jeges italok fogyasztását! Hiszen a túlhűtött italok azon kívül, hogy nem tesznek jót a toroknak, beindítják a szervezet energia termelését és még jobban izzadni kezdünk a jeges folyadéktól. A joghurt is kiválóan alkalmas folyadékpótlásra, de csakis a natúr változta. Az ízesített joghurtok többnyire túl édesek, megkötik a vizet.
Ha a meleg nap végén fáradékonyak, levertek vagyunk az nem csak vízhiányt, de ásványi anyag hiányát is jelentheti. A sok izzadással nemcsak folyadékot veszít a szervezet, hanem fontos ásványi anyagokat és nyomelemeket is. Elsősorban nátriumot, káliumot, magnéziumot, cinket és vasat. Figyelni kell arra, hogy ezt a veszteséget pótoljuk. Ideális szomjoltók a száz százalékos (ha lehet frissen facsart) gyümölcs- és zöldséglevek, melyek segítenek visszanyerni az elvesztett vitaminokat, energiát és szénhidrátot. De bio boltokban kapható kolloid tartalmú ásványvizek is sokat segítenek a szervezet nyári regenerálásában.
Egészségünk megőrzése érdekében nyáron se hanyagoljuk el a mozgást, de soha ne a nagy melegben terheljük a szervezetet. Inkább keljünk fel korán reggel, és ilyenkor sportoljunk. Ezzel edzettek maradhatunk, de mégsem erőltetjük meg magunkat a hőségben.