tóth gabi
A kávé sokunk életének része, a hölgyekre viszont időnként rossz hatással lehet. Hogy pontosan miért? Ennek jártunk utána.
A kávé fogyasztása a mindennapok része, igen kevesen vannak, akik nem hódolnak ennek a forró finomságnak. Pedig nem minden nőnek való, érdemes időnként kerülni a koffeint, de mindenképpen csökkenteni a napi adagot. Ha te is sok kávét iszol, jó, ha tisztában vagy azzal, milyen hatással van a szervezetre, mennyiben befolyásolja a kávé nők hormonegyensúlyát.
Amint a kávé a gyomorba kerül, a mellékvese máris több kortizolt kezd termelni. A kortizol a mellékvesék által termelt egyik hormon, amely antistresszhormonként is ismert. A mellékvese adrenalint is termel. E két hormon összehangolt termelése szükséges a stresszes helyzetek kielégítő kezeléséhez. A kávé stimulálja a kortizol termelést, ezért ad energiát. Ezzel a mellékvesére viszont még több terhet ró. Stresszes helyzetben ne igyál kávét! Kétszeresen is árthatsz magadnak.
Nagyon elterjed a nőknél az ösztrogéndominancia. Ez azt jelenti, hogy sok az ösztrogén a szervezetben a progeszterolhoz képest. Változókorban, amikor csökken az ösztrogén szintje, előfordulhat relatív ösztrogéndominancia. Így továbbra sincs egyensúly a két hormon között. Jobb, ha ebben az esetben is kihagyod a kávét! Ráadásul az ösztrogén irányítja a női test működését, és ha felhalmozódik a szervezetben, migrént, pajzsmirigy működési-, menstruációs zavarokat, meddőséget és vetélést is okozhat.
A pajzsmirigy hormonjai a trixon (T4) és a trijód-tronin ( T3), ezek az egész testre ható hormonok. Szabályozzák a zsíranyagcserét, fokozzák a szénhidrátok felszívódását, befolyásolják a vízmegkötő képességet, hatással lehetnek a vékonybél felszívóképességére. Az ösztrogéndominencia az anyagcserére is rossz hatással van, pajzsmirigy alulműködéshez vezethet. Fáradtságot, fázékonyságot, érdektelenséget, székrekedést is okozhat.