tóth gabi
Diétázol, sportolsz, de csak nem mozdul a mérleg nyelve? Vajon hol lehet a hiba? Apróságnak látszó tényezõk súlyos kilókat jelenthetnek!
Az egészséges táplálkozás és a rendszeres sport első eredményei nem feltétlenül a mérlegen jelentkeznek. Lehet, hogy csak azt veszed észre, hogy energikusabb vagy, nem esik nehezedre reggel felkelni, vagy egyre többet bírsz az edzéseken. A leolvadó kilók csak ez után jelentkeznek.
Ha elkezded leadni a testzsírt, és helyette izmot építesz, könnyen lehet, hogy a mérleg nem fog kevesebbet mutatni, viszont egyre formásabb lesz a tested. A centiket is figyeld, ne csak a kilókat!
Ne azért akarj egészségesebb lenni, mert szégyelled a tested, hanem azért, mert szereted magad. Mielőtt diétázni kezdesz, alaposan nézd meg magad a tükörben, de ne ítélkezz – inkább igyekezz kihozni a legjobbat az adottságaidból.
Ha azt tűzöd ki célul, hogy soha többé nem eszel édességet, szinte biztos a kudarc, hiszen erre senki nem képes. Ha a hét bizonyos napjain megengedsz magadnak egy-egy falatot, és azt képes vagy lelkiismeret-furdalás nélkül élvezni, sokkal messzebbre jutsz.
Étkezéseket kihagyni nem jó ötlet, hiszen mire ételhez jutsz, olyan éhes leszel, hogy aligha tudod majd kontrollálni, mennyit eszel. A legjobb, ha rendszeres időközönként, kis mennyiségű táplálékot fogyasztasz.
Ne akarj egyszerre leszokni a túlzott szénhidrátfogyasztásról és hetente ötször edzeni. Kezdj inkább hosszú távon is fenntartható, apró változtatásokkal, például szokj át egy kevésbé hizlaló salátaöntetre, vagy tervezz be heti két edzést. Nem két hét alatt kell leadnod a felesleget, ez inkább hosszú távra szóló vállalás.
Ne oszd fel a világot „jó” és „rossz” ételekre. Van, amiből érdemes kevesebbet enni, és van, amiből jobb többet, de nem dől össze a világ, ha megeszel egy kocka csokit.
A rostok segítik az emésztőrendszer működését, és teltségérzettel is megajándékoznak. Vegyél fel az étrendedbe minél több héjastul fogyasztott gyümölcsöt, teljes kiőrlésű pékárut, és gyümölcslé helyett is inkább az egész gyümölcsöt fogyaszd el.
Olyan környezetben élsz, ahol folyamatosan kínálgatnak, és a munkahelyi menzán is óriásiak az adagok? Szövetkezz egy barátoddal vagy egy családtagoddal, és felezzétek meg az adagokat. Ketten könnyebb ellenállni a kínálgatásnak.
Az is lehetséges, hogy csal a szemed, és megszoktad az óriás adagokat. A legjobb, ha egyszerre csak egy kistányérnyit szedsz az otthon készített ételekből ahelyett, hogy a legnagyobb tányért választanád. Az étteremben pedig már a vacsora kezdetén csomagoltasd be az adag felét.
A diétás étel nem azt jelenti, hogy óriási adagokat ehetsz belőle. A cukormentes élelmiszerekben gyakran túl sok a zsír, és fordítva, épp ezért a diétás címke nem mindig jelent valóban fogyókúrásat. Inkább egyél rendes ételt, kisebb adagokban.
A motivációd fenntartásában nagyon fontos, hogy elismerd magad. Minden apró eredményt ünnepelj meg bátran – csak ne édességgel jutalmazd magad.
Jutalomnak tekinted az ételt, vagy a stresszt oldod vele. Egyik sem jó ötlet, sokkal egészségesebb, ha az érzelmeidet nem evéssel kezeled. Ha stresszes vagy, inkább menj el futni, vagy hívd fel az egyik barátnődet.
Igen, akár a saláta is hizlalhat, ha túl sok rajta az öntet, ha majonézt teszel rá, vagy alaposan megszórod pirított kenyérkockákkal. Ne csak arra figyelj, hogy salátát egyél, hanem arra is, mi kerül bele abba a salátába.
Bár a túlsúlyt nem lehet teljesen az alkatra fogni, előfordul, hogy egyesek könnyebben híznak, mint mások. Ám ha odafigyelsz az életmódodra, annak hosszú távon meglesz az eredménye.