tóth gabi
Idõnként pánikszerûen diétázol, majd gyorsan feladod és visszaállsz a régi rutinra? Garantáltan ingadozik a testsúlyod! Vigyázz, mert a jojó rendkívül veszélyes. Fontos, hogy minél elõbb kiszállj.
Amikor a szokásaid megváltoztatásáról van szó, az apró részletekre kell nagyon odafigyelned: egy kanál cukor a kávédban, egy szem cukorka, amit a délutáni mélypont idején bekapsz, és az ehhez hasonló dolgok tudják felborítani a diétádat. Az ilyen apróságok ugyanis összeadódnak. Épp ezért érdemes egy ideig naplót vezetned mindarról, ami a tányérodra kerül – ebből ugyanis világosan kiderül, hol rontod el a dolgot.
Ha túl kevés táplálékot fogyasztasz a nap folyamán, attól lelassulhat az anyagcseréd, a szervezeted éhező üzemmódba kapcsol, vagyis elkeseredetten hasznosítani kezd minden egyes falatot. Épp ezért ne megszorító diétákban gondolkodj, hanem egészséges ételekben: egyél kevesebb finomított szénhidrátot, több fehérjét, és térj át a tápanyagokban gazdag élelmiszerekre. Így soha nem leszel éhes, viszont tartani fogod a súlyodat.
Szép elhatározás, hogy mindennap sportolni fogsz, ám ehhez nehéz hozzá hosszú távon is ragaszkodni. A heti 3-5 alkalom viszont olyan gyakoriság, ami egy kis elhatározással tartható. A szakértők által ajánlott heti 150 perc mozgás már heti háromszor 50 percből is összejön, de az is jó megoldás, ha rövidebb, intenzívebb edzéseket folytatsz.
Akármilyen egészségesen is táplálkozol, és akármennyit is edzel, az alváshiány hátráltatja a fogyást, mivel beavatkozik az anyagcserédbe, az energiaszintedbe, de még az étvágyadat is befolyásolja. Legalább napi 6-8 órát aludj, de az alvásnak nemcsak a mennyisége, hanem a minősége is sokat számít. Legyen nyugodt, hűvös a hálószobád, és lehetőleg ne tévézz, számítógépezz ott. Feküdj le minden nap azonos időben, és lefekvés előtt alakíts ki egy rutint az ellazulásra.
Az optimális anyagcsere-működéshez fehérjékre, egészséges zsírsavakra, és jó minőségű, összetett szénhidrátokra van szükség. Épp ezért érdemes nagyon odafigyelni arra, mit eszel. Ne zárd ki teljesen a szénhidrátokat, hanem a cukor és a finomított szénhidrátok helyett keresd a természetes szénhidrátforrásokat: a gyümölcsöket, a zöldségeket, illetve kevés teljes kiőrlésű gabonát.
A heti három-ötszöri edzés klassz dolog, de még jobb, ha a napközbeni tevékenységedbe is beiktatsz némi mozgást. Sétálj az ebédidőben, busz helyett menj gyalog haza munka után, lift helyett pedig válaszd a lépcsőt, hogy minél több mozgás legyen a napjaidban.
A zöldségben és gyümölcsben levő rostok eltelítenek, és segítik a fogyást: naponta legalább 25-30 gramm rostot kellene elfogyasztanod, így a legjobb, ha az étrendedben 6-7 adag gyümölcs és zöldség szerepel naponta, de a telítő hatású hüvelyesekről sem feledkezel meg.
A fehérje segít az étvágy szabályozásában, és az izomtömeg fenntartásában, az izomépítésben – ez utóbbi nagyon fontos, mivel minél több az izom a szervezetedben, annál több zsírt égetsz. Épp ezért az étrendedben szerepeljen minél több egészsége fehérjeforrás, például hús, hal, tojás.