kulcsár edina
Vajon miért nem mennek le rólad a felesleges kilók, ha egyszer mindent megteszel a sikerért? Egy világhírû táplálkozástani szakértõ elmagyarázza az okokat. Garantáltan meg fogsz lepõdni!
Dr. LibbyWeaver ausztrál biokémikus 10 táplálkozástudományi könyv szerzője. Több sztárnak, köztük Hugh Jackmannek is ő segít abban, hogy formában maradjon. A szakember felfigyelt arra, hogy számos kliense, hiába fut akár maratonokat, vagy figyel oda minden percben az étkezésére, mégsem fogy. De vajon mi lehet ennek az oka?
A stressz és a hízás közötti kapcsolatot egyre inkább megerősítik a tudományos bizonyítékok. Stresszhelyzetben ugyanis a szervezetet elárasztja az adrenalin. A vér az olyan folyamatok támogatása helyett, amilyen például az emésztés, az izmokba áramlik, hogy segítsen támadni vagy menekülni. A szervezet a cukrot használ üzemanyagként, ezért kívánjuk az édességet. Hosszú távú stressz esetén a kortizol stresszhormon az izmokat kezdi lebontani, ettől pedig lassul az anyagcsere, és felszalad az úszógumi a derekunkra.
A menstruáció előtt az emelkedő ösztrogénszint és a csökkenő progeszteronszint miatt a szervezeted vizet tart vissza, ettől pedig nő a súlyod. A progeszteronszint csökkenése ráadásul feszültté tesz, kívánni kezded az édességet, és nincs kedved sportolni.
Ha puffadsz, megduzzad a melled és feszült vagy, térj át a kávéról a koffeinmentes gyümölcs- vagy gyógyteákra legalább négy hétre, hogy lásd, hogyan alakulnak a menstruáció előtti tüneteid. A koffientartalmú italokban levő metilxantinok ugyanis súlyosbíthatják a menstruáció előtti tüneteket.
Az inzulin feladata az, hogy segítsen az ételünkben levő cukrot eljuttatni a testünk sejtjeihez. Az inzulin először a májba szállítja a cukrot, majd az izmokhoz, ahol glikogén formájában elraktározódik, hogy szükség esetén energiát szolgáltasson. A felesleg viszont a zsírsejtekbe jut, és ott tárolódik.
Az egyszerű szénhidrátok a magasba lökik a szervezet inzulinszintjét, majd hamar le is ejtik, újabb éhségrohamot generálva. És ez még nem minden: az inzulinszintet az adrenalin is megemeli, ez pedig segíti a cukor zsírként való elraktározását.
Az étrendedben levő szénhidrátok lehetőleg természetes forrásból, zöldségekből, gyümölcsökből, teljes kiőrlésű gabonákból származzanak. Minden étkezésnél fogyassz fehérjét, vagyis sovány húst, halat, tojást vagy hüvelyeseket, és egészséges zsírokat, például avokádót, dióféléket, magvakat, olívaolajat vagy olajbogyót. Így ugyanis lelassíthatod az inzulin kiválasztását, és egyenletesen tarthatod a vércukorszintedet. Ha kensz egy kis vajat a kenyeredre, az is ezt a folyamatot segíti.
Az agyunk a túlélésre van programozva, ez pedig beleavatkozhat a zsírégetés folyamatába. Az autonóm idegrendszert nem tudjuk tudatosan befolyásolni, de ez szabályozza a pulzust, a légzésritmust, a testhőmérsékletet, az immun- és a hormonrendszert. Két része közül a szimpatikus idegrendszer felelős a „harcolj vagy menekülj” reakciókért, míg a paraszimpatikus idegrendszer a pihenésért és a regenerálódásért. E két résznek összhangban kell működnie, de sokszor kibillennek ebből az egyensúlyból. A legtöbb ember a szimpatikus idegrendszer túlműködésével él, ami azt jelenti, hogy stresszes, és a szervezete túltermeli az adrenalint, miközben a pihenésért és a regenerálódásért felelős rész alulműködik, amit mind az emésztés, mind az anyagcsere, mind pedig a bőr megszenved.
A rendszeres, mély légzés, a jóga, a Pilates vagy a Tai Chi mind a paraszimpatikus idegrendszer működését segítik.
Miért eszel meg egy tábla csokit, ha tudod, hogy nem tesz jót? Egyszerű a megoldás: elragadnak az érzelmeid, és vigasztalást keresel.
Amikor legközelebb rád tör a kísértés, hogy evéssel csillapítsd a negatív érzelmeket, ne szidd magad, csak vedd szemügyre, miért történik mindez. Fogadd el és tanulmányozd az érzéseidet, és gondolkodj el azon, hogyan tudnád evés nélkül megnyugtatni és jól érezni magad.