kulcsár edina
Sosem sikerült még rendesen lefogynod, egyik csalódás ér a másik után? Hol kisebb, hol nagyobb a súlyod, és fogalmad sincs, miért? Eláruljuk!
A kutatások azt igazolják, hogy a testünk sejtjei folyamatos kapcsolatban állnak a külvilággal, így az állapotuk is állandóan változik.
Az, hogy kinél mennyi lehet ez az ingadozás, emberről emberre változik. Nem mindegy például, mennyi folyadék van a vesénkben és a húgyhólyagunkban, hogy mérés előtt voltunk-e a vécén. De ha sós ételt eszünk, a szervezetünk akkor is vizet tart vissza, így átmenetileg nőhet a súlyunk. A sok vizet tartalmazó élelmiszerek, például a gyümölcsök és a zöldségek, ugyanígy okozhatnak átmeneti súlyemelkedést. Ám ha ez a víz távozik a szervezetből, visszatérünk a versenysúlyunkhoz.
A menstruációs ciklus is befolyásolhatja a testsúlyt – a menses előtt például sokan puffadnak, vizesednek, székrekedésük, vagy épp hasmenésük van.
Épp ezért elég hetente egyszer, a vécé felkeresése után megmérni magad, majd utána hét napig távol maradni a mérlegtől. Az ennél gyakoribb méretkezés csak felesleges frusztrációt okozna. Azt is érdemes figyelni, hogyan állnak rajtad a ruháid, amikor ugyanis izmosodni kezd a tested, a súlyod nem változik, ám a méreteid igen!
Ha viszont a hirtelen súlynövekedés légzési nehézséggel, lábdagadással jár együtt, az súlyos vese- vagy szívbetegséget is jelezhet, ilyenkor minél hamarabb fordulj orvoshoz.