tóth gabi
Tudományos vizsgálatok sora bizonyítja, nemcsak az éhségérzettel függ össze, hogy mikor mennyit eszel. Döbbenetes, mi mindenre érdemes odafigyelni!
Zajos környezetben azért eszel többet, mint egyébként, mert nem hallod az étkezéssel kapcsolatos hangokat: vagyis azt, hogy rágod az ételt, roppan a saláta, csorog a leves, stb... Megvonsz magadtól egy olyan élményt, ami az étkezéssel együtt jár, ilyen körülmények közt az agyban nem teljesen tudatosul az étkezés ténye, ez pedig túlevéssel jár. Ha kevesebbet szeretnél enni, válassz csendesebb, hangulatosabb helyeket!
A tévézés hizlal, de nemcsak azért, mert közben nem mozogsz! Ha tévé előtt vacsorázol, a műsor elvonja a figyelmedet az étkezésről, így az agyad valójában nem is érzékeli hogy eszel. Ha e mellé ráadásul habzsolsz is, előfordulhat, hogy már rég tele vagy, de még mindig tömöd magad. A gyomor telítettségéről szóló információ ugyanis körülbelül 20 perc fáziskéséssel realizálódik az agyban. Ha folyamatosan eszel, esélyed sincs arra, hogy az agyad azt mondja: elég!
Ha nagyobb a tányérod, több étel fér rá el. Hidd el, az ilyen tányérra többet is szedsz, így biztosan többet eszel, mint amennyit szükséges lenne. Próbáld ki, hogy ezentúl a salátádat teszed a nagyobb tányérra, a főételt pedig a kisebbre.
4. Társaságban eszel
Minél többen ültök egy asztalnál, annál többet esztek. Gondolj csak bele egy jó családi lakomába… Lehet, hogy eddig fel sem tűnt, de az emberek utánozzák egymás evési szokásait is! A jó benyomás érdekében akaratlanul is megpróbálszegyszerre enni a másikkal.
Nagy gond ez akkor, ha épp túlsúlyos emberrel ülsz egy asztalnál! Tuti , hogy többet fogsz enni, mert úgy érezed, most végre elengedheted magad.
5. Folyton kialvatlan vagy
Ha fáradt vagy, megváltozik az étvágyat szabályozó hormonok működése és jóval éhesebb leszel. A fáradtságot és energiahiányt pedig extra evéssel próbálja a szervezet kompenzálni. Mindezek mellett a kimerültség hatására nagyobb érzelmi stresszt élhetsz meg, ingerlékenyebbé válhatsz, ezért kevésbé tudsz nemet mondani az finomságokra is.
Akkor is csipegetni fogsz, ha szervezetednek éppen semmi szüksége nincs táplálékra.
A konklúzió természetesen nem az, hogy vacsorázzon mindenki egyedül és néma csendben! Ám ha már tudod, hogy mely tényezők befolyásolnak étkezéskor, könnyebb lesz elkerülnöd a túlevést és a pluszkilókat!