tóth gabi
A klímaváltozás kedvezhet az őskorban kihalt élőlényeknek.
A St. Andrews Egyetem tudósai nem mindennapi véleményt fogalmaztak meg a klímaváltozással kapcsolatban. A kutatók szerint ugyanis a globális felmelegedésben is szerepet játszó, emelkedő szén-dioxid szint azt eredményezheti, hogy újra a dinoszauruszok legyenek a Föld urai. Ezt a tézisüket arra alapozzák, hogy állítólag 294 millió évvel ezelőtt az akkori vulkánkitörések miatt megnövekedett szén-dioxid szint segítségével fejlődhettek hatalmassá a hüllők.
A DailyStar számolt be a furcsa feltételezésről, a lap számára az egyetem egyik kutatója, Hana Jurikova számolt be a kutatásuk részleteiről:
A késői paleozoikum időszakában a jégkorszak fordulópont volt az élet és a természet fejlődésében, ami a hüllők felemelkedéséhez vezetett. Most már tudjuk, hogy ez a felemelkedés a CO2 ütemének növekedése miatt történt. A CO2-kibocsátás jelentős globális felmelegedést és tengerszint-emelkedést okozott. Ha nem állítjuk meg, akkor a jövőben is ugyanígy fog tenni
- árulta el a kutató. A tudósok kutatásai szerint a dinoszauruszukat megelőző időszakban a Föld légkörében alacsony volt hosszú ideig a CO2, azonban 294 millió évvel ezelőtt több óriási vulkánkitörés miatt megemelkedett a légkör CO2 tartalma, és megolvadtak a jégsapkák. Ezután kezdődött a dinoszauruszok 165 millió évig tartó uralma, ami hatalmas sikernek számít a földi élet történetében.
A tudósok szerint a kihalásuk - amelyre még mindig nem tudnak pontos választ a kutatók, de a legvalószínűbb egy hatalmas aszteroida becsapódása, vagy egy másik heves vulkánkitörési folyamat - hatalmas űrt hagyott az ökoszisztémában, és minden esély megvan rá, hogy egy a múltban lezajlott cselekmény megismétlődésével a dinoszauruszok újra felemelkedhetnének és a világ vezető fajává válhatnak
- zárta sorait a lap.