kulcsár edina
Ráadásul a rémálmok ritka esetben akár halált is okozhatnak.
Tiina Paunio professzor, a Helsinki Egyetem alvásszakértője szerint, amikor az emberek rosszat álmodnak, és az álmaikban megjelenik a saját haláluk az azért történik, mert valamilyen erős stresszhatás érte a páciens agyát. Egy rémálom során ugyanis az agy amygdala és lucos coeruleus régióiban a noradrenalin szintje megugrik, amik a félelemmel, szorongással, és a dühvel összefüggő agyi régiók. De lássuk, hogy ezt hogyan kell elképzelni.
A rémálmok általában érzelmi stressz hatása alatt fordulnak elő, így az akut életfeszültség az egyik kockázati tényező
- kezdte beszámolóját a szakértő a Uniladnek, majd így folytatta:
Az életmód, különösen az alkoholfogyasztás a rémálmok másik jól ismert kockázati tényezője.
Az alvásszakértő szerint, ha az álmunkban megijedünk, vagy harcolunk, vagy zuhanunk, akkor a testünket elárasztja az adrenalin és a kortizol szintünk megugrik a valós félelem miatt. Bár az adrenalin néhány helyzetben megmentheti az életünket a való életben, valójában nagy mennyiségben halálos lehet a szerveink számára.
Sérülékeny embereknél, például szívbetegségben szenvedőknél a rémálmok közvetetten hozzájárulhatnak egy-egy halálesethez, de ez ritka
- tette hozzá Tiina.
Az American Heart Foundation szerint pedig rendkívül ritka a fizikai következményekkel járó halálfélelem, és ha be is következik, annak nagy valószínűséggel egy mögöttes szív- és érrendszeri állapot az oka.