tóth gabi
E-mail fiók, Facebook profil, bankkártya: elképesztõ mennyiségû PIN-kódot és jelszót kell megjegyezned. Hogy ne sokallj be, talán te is igyekszel könnyen megjegyezhetõ kódokat kitalálni. Csakhogy ezek legtöbbje játszi könnyedséggel feloldható. Most megmutatjuk neked, milyen egy igazán erõs azonosító. Védd az adataidat!
Ma már nincs olyan ember, akinek ne kellene legalább egy jelszót megjegyeznie, jellemzően azonban inkább több szükséges a mindennapi élethez. Ezért sokan inkább könnyen fejben tartható belépőkódokat használnak. Ez részben praktikus, másrészt viszont igen veszélyes.
A túl egyszerű kód könnyű préda! Egy 10 karakteres kód feltörése kevesebb, mint egy perc alatt megoldható!
Belegondoltál már abba, hogy az általad választott jelszót még hányan használják rajtad kívül? Hiszen több száz millió ember forgolódik egyazon közösségi oldalon. A legalapvetőbb hiba, amit elkövethetsz, hogy bejelentkezési kódként a születésnapod dátumát határozod meg - akármennyire is könnyen megjegyezhető, nem praktikus. Sajnos az előbbi logika mentén az adataidra kíváncsi csalók is ezzel a kombinációval próbálkoznak először.
Ugyanilyen rossz döntés a gyermeked nevét, születési dátumát, vagy a telefonszámodat alkalmazni kódként, jelszóként, profilvédőként.
Ha így teszel, a legszemélyesebb adataid kerülhetnek néhány perc leforgása alatt jogosulatlanok birtokába...
Hihetetlen, de egy 10 karakterből álló jelszó nagyjából 1 millió kombinációra ad lehetőséget. Ez soknak tűnik ugyan, de a hackereknek meg sem kottyan! Könnyűszerrel törik fel a profilokat. Ha a megadott kódod 52 adatból áll, akkor a variációk száma már 19 milliárd!
Megdöbbentő, de az ilyen körülményesen megalkotott jelszó dekódolásához sem kell fél óránál több idő!
Ezek tudatában szánj időt a biztonságra! Ne idegesítő időhúzásnak tekintsd a jóváhagyási folyamat során folyton felugró és a jelszó megerősítését kérő kis ablakokat!
Ma már szerencsére ismeretes a legtöbb csalási technika, ezért a védekezés is hatékonyabbá vált.
Az, hogy mennyire biztonságos a fiókod, két adatból állapíthatod meg.
Fontos a jelszó hossza és persze a speciális karakterek száma. Mindenképpen olyan belépőt válassz, amiben a kis és nagybetűket, számokat, sőt a szimbólumokat is váltogatod.
Ha ezeket betartod, és ezen felül még legalább 8 karakterre növeled a bejelentkezési adathosszodat, a lehetséges variációk számát 7,2 quadtrillióra növeled. Ennek feltörése pedig már legalább két hónapnyi komoly munkát jelent a legagyafúrtabb adattolvajnak is. Hidd el, nem fog vele ennyit bajlódni, inkább könnyebb préda után néz!
A biztonságos kód nem titkos nyelven vagy bonyolult kombinációk révén készül. Most figyelj: emlékszel még az óvódás versikékre? Elevenítsd csak fel az egyiket, vagy vedd a legkönnyebben megjegyezhető rigmus első két sorát - ha eddig megvagy, jöhet a biztonságos kód megalkotása! Új jelszavad karaktereit a kiválasztott versike alapján válogasd össze. Például: legyen a kód alapja a szavak első betűiből összerakott mozaikszó. Azonban ez így még kevés, hogy biztonságban érezd magad.
Most nézz a billentyűzetedre! Láthatod, hogy ott egymáshoz formailag nagyon hasonló betű- és számkarakterek is szerepelnek. Az I majdnem olyan, mint az 1-es, míg az E a 3-asra, az A pedig a 4-esre hasonlít. Cserélj ki egy-egy ilyen betűt a kódodban a logikának megfelelő számra.
Feltörhetetlen kódod máris már kezd kialakulni!
Ezután a megmaradt karakterek közül néhányat véletlenszerűen válts át nagybetűre.
A jelszavad végére pedig biggyessz spontán módon egy 4 jegyű számsort. Vigyázz, ezt se a születési dátumodból vedd!
Tény, hogy az ilyen biztonságos kód megalkotása jó pár percet igénybe vehet. Azonban a dekódolása sokkal több időbe telik! Tökéletes adatvédelem nem létezik a mai világban, de ha fejtörést okozol a hackereknek, elveszíthetik türelmüket, akár tovább is állhatnak.