tóth gabi
Mit tennél, ha kiderülne, hogy nem a vér szerinti szüleid nevelnek? Ez a kérdés nemcsak az örökbe fogadottak életében merülhet fel. Azt is megrázhatja a felismerés, akirõl kiderül, hogy donor segített a fogantatásában.
Sok örökbe fogadott gyerek életében jelent törést, amikor rájön, hogy akiket a szüleinek hitt, nem a vér szerinti édesapja és édesanyja. Ám ugyanez a megrázó felismerés vár azokra is, akiknek a fogantatásához donor segítségére volt szükség. A 42 éves brit Joanna Rose mindössze nyolc éves volt, amikor apja nem bírta tovább, és elárulta neki fogantatásának titkát.
A veszteség-érzés és az érzelmi zűrzavar Joanna állítása szerint azóta sem múlt el – próbált nyomot találni a vér szerinti apjához, de az orvosi feljegyzések titkosak voltak, nagy részük pedig elveszett az idők során. Joanna 2002-ben pert indított jogai védelmében, és elérte, hogy Nagy-Britanniában betiltsák a névtelen sperma-adományozást. A perrel elérte, hogy központi nyilvántartást hozzanak létre a donortól fogant gyermekek és a donorok részére, valamint, hogy törvény szülessen az ezzel kapcsolatos adatok biztonságos tárolásáról.
De nem az övé volt az egyetlen ilyen mmegrázó eset. Több, donációból fogant, immár felnőtt gyermek is arról számol be, hogy amikor – esetleg már felnőttként – megtudta fogantatásának körülményeit, hatalmas lelki törést okozott számára. Többen ekkor értették meg, miért érezték magukat külsejük, vagy belső tulajdonságaik miatt fekete báránynak a családban. Miért volt látszólag megfejthetetlen problémájuk valamelyik családtagjukkal.
Sokan úgy érzik, hogy míg azokat, akik valamilyen okból, például haláleset miatt apa nélkül nőnek fel, mindenki sajnálja, a „donorgyerekek” problémáját senki nem érzi át. És bár hálásak a tudomány segítségéért, amely nélkül most nem lehetnének, a szüleik részéről önző döntésnek is érzik, hogy megfosztották őket a biológiai apjuk megismerésének lehetőségétől.
A donoros fogantatás ráadásul gyakorlati nehézségeket is magával hoz. Ha a gyerekek nem kerülhetnek kapcsolatba a vér szerinti apjukkal, nem ismerik a családban előfordult betegségeket, így nem tudhatják, milyen egészségügyi problémákat örökölhettek.
Egy donorgyereknek ráadásul akár 2-300 féltestvére is lehet
világszerte. Így elvileg az sem lehetetlen, hogy valamelyikük a saját féltestvérével kerül szerelmi kapcsolatba, ami az esetleges közös gyerekekre nézve további veszélyeket rejt magában.