tóth gabi
Harald Schumacher a nagykövete a kölni helyszínnek a labdarúgó Európa-bajnokságon. A németek egykori kapusa 1982-ben Franciaországban kiérdemelte a "leggyűlöltebb német" címet. Adolf Hitlert a második helyre szorította.
A magyar válogatott szombaton 15 órakor Svájc ellen kezd az Európa-bajnokságon a kölni RheinEnergie Stadionban. A város Eb-nagykövete Harald Schumacher, az egykori kiváló kapus, aki 1972-től 1987-től a helyi 1. FC Köln játékosa volt. 1979 és 1986 között 76 alkalommal szerepelt a nyugatnémet válogatottban, tagja volt 1980-as Európa-bajnok nyugatnémet csapatnak, de ha a neve felmerül, leginkább az 1982-es spanyolországi világbajnokságot, azon belül a franciák elleni elődöntőt emlegetik vele kapcsolatban.
A meccs második félidejében Michel Platini indítására Patrick Battiston rajtolt, Schumacher kifutott a kapujából, a 16-os vonalon felugrott, és nyújtott lábbal repült ellenfele felé. Durván letarolta. A kapus a csípőjével találta telibe Battiston fejét, aki elterült a füvön. Platini, a franciák háromszoros aranylabdás játékosa később úgy nyilatkozott, attól tartott, hogy csapattársa belehalt az ütközésbe. Battiston elvesztette három fogát és az eszméletét, megsérült a csigolyája, hordágyon vitték le. Schumacher sárga lapot sem kapott, sőt, kirúgással folytatódott a meccs, szóval Charles Corver játékvezető sem állt a helyzet magaslatán.
Ráadásul a kapus reakciói csak tovább fokozták az amúgy is súlyos helyzetet. Miközben a súlyosan sérült Battistont ápolták, Schumacher egykedvűen rágózott, a labdát pörgette a kezén, és rezzenéstelen arccal várta a folytatást. Franciaországban óriási felháborodást váltott ki a dolog. Az ottani sajtóban a "tank", "Gestapo", "SS" és "nácik" szavak szerepeltek a mérkőzés kommentárjában. A "ki a legnépszerűtlenebb német" felmérésben a franciák - számos napilapban - Schumachert tették az első helyre a vb után - megelőzve Adolf Hitlert. Franciaországban addig szították a németellenes hangulatot, hogy Helmut Schmidt német kancellár kénytelen volt táviratot küldeni Francois Mitterrand francia elnöknek. Közös nyilatkozatot adtak ki, hogy megpróbálják enyhíteni a feszültséget.
Schumacher évekkel később így emlékezett.
Ma is kijönnék a kapumból, és megpróbálnám megszerezni a labdát. Ez egy szerencsétlen akció volt, de nem szabálytalanság. Battiston jött felém, megpróbálta átemelni rajtam a labdát, én pedig felugrottam. Nem találta el rendesen a labdát, de én már a levegőben voltam, nem tudtam megállítani a lendületemet, és felhúzott térdekkel repültem felé. Sikerült egy kicsit megfordulnom, és a csípőmmel találtam el Battistont. Számomra volt egy fontos jelenet ebben az egész Battiston-ügyben: amikor bocsánatot kértem. Ő elfogadta a bocsánatkérést, és ezzel a dolog véget ért a számunkra.
A meccs egyébként 120 perc után 3-3-ra zárult, és 11-es rúgásokkal az NSZK jutott a döntőbe.
A német kapus ma már 70 éves, és az UEFA őt választotta a kölni Eb-helyszín nagykövetének. Magyar vonatkozású további érdekesség: az Újpesti Dózsa 1983 őszén a KEK-ben, két mérkőzésen, öt gólt vágott annak az FC Kölnnek, amelynek kapuját mindkétszer Schumacher védte. Az Újpest továbbjutott a német csapattal szemben.