tóth gabi
Nem volt hajlandó másfél órával a fontos meccse előtt vér- vagy vizeletmintát adni a doppingellenőrnek, csak a győzelme után. Novak Djokovics érvei érthetőek, de nem akárki mutatta meg a gyenge pontjait.
Súlyos következményei lehetnek annak, hogy Novak Djokovics nem vetette magát alá egy doppingtesztnek a Davis Kupa britek elleni negyeddöntős meccse előtt. Az egyes mérkőzése előtt 90 perccel lett volna a kellemetlen procedúra – ehelyett a világelső teniszező csak a győzelme után volt hajlandó mintát produkálni.
A sportág történetének rekordereként 24-szeres Grand Slam-bajnok szerb világsztár utóbb dühösen beszélt a történtekről.
„Most először történt velem ilyen. Mi értelme ennek, ha a meccs után rendelkezésre állok?! Megvan a mérkőzések előtti rutinom, olyankor nem azon kéne gondolkodnom, hogy adjak-e vér- vagy vizeletmintát. Vitatkoztam az ellenőrrel, mert 20 éves pályafutásom során ilyen még nem történt. Végül leült egy sarokba, majd órákig követett. Felháborító volt! Mindig is pártoltam az ellenőrzéseket, de bizonyos határoknak lenniük kell” – dohogott részben érthetőn Djokovics.
Védhető álláspont, ugyanakkor van egy másik olvasata is a történteknek. Erre a doppingügyekben gyakran érintett profi kerékpárosok egyik sztárcsapatát (a francia Groupama FDJ-t) vezető Marc Madiot világított rá, aki Djokovics eltiltását követeli a doppingvétség miatt.
„Nincs joga megtagadni a tesztet, ez a szabály. Ő mégis ezt tette. Ha a doppingellenes hatóságok rendesen végzik a munkájukat, akkor Djokovicsot el kell tiltani. A kerékpársportban, ha megtagadsz egy tesztet, akkor az pozitívnak számít. És ha pozitív, akkor azért büntetés jár” – jelentette ki Madiot, belekötve a teniszsztár elsőre logikusnak tűnő érvelésébe is:
„Vannak olyan doppingszerek, amelyek csak behatárolt ideig kimutathatók. Ha nem a meccs előtt tesztelik, eltűnhetnek a nyomai a szervezetben” – magyarázta.
Lapértesülések szerint a tornát szervező Nemzetközi Teniszszövetség (ITF) korábban egy megbeszélésen felhívta minden résztvevő csapat kapitányának a figyelmét arra, hogy a Davis Kupa végküzdelmei során – szemben a profi ATP-versenyekkel – a játékosok akár a mérkőzések előtt is számíthatnak meglepetéstesztekre.