tóth gabi
Egy norvég csapat mászása közben Mohammed Hassan hordár mintegy 8200 méteres magasságban lezuhant, és a vádak szerint magára hagyták.
Egy rekorder hegymászó tagadta azokat a vádakat, amelyek szerint csapata egy haldokló hordáron átmászva jutott fel a pakisztáni K2 csúcsára (8611 méter), hogy a világ leggyorsabb olyan hegymászója legyen, aki minden 8000 méter feletti csúcsot megmászott - írja a The Guardian.
Kristin Harila július 27-én mászta meg a világ második legmagasabb hegyét a 35 éves nepáli serpával, Tenjen (Lama) Sherpával együtt, hogy alig több mint három hónap alatt a 14. legmagasabb csúcsot teljesítse, és ezzel új világrekordot állítson fel. A norvégok mászása közben Mohammed Hassan hordár mintegy 8200 méteres magasságban lezuhant, és a vádak szerint magára hagyták. Képek láttak napvilágot, amelyeken az látszik, hogy a hegymászók elsétálnak Hassan mellett. Az osztrák hegymászó duó, Wilhelm Steindl és Philip Flämig, akik szintén a K2-n voltak aznap, azt állították, hogy a drónnal rögzített felvételeken látható, ahogy a hegymászók átlépnek Hassan teste fölött és tovább sétálnak - írja az mno.hu.
Steindl nem kertelt, kőkeményen fogalmazott a történtekről:
Az Alpokban ilyesmi elképzelhetetlen lenne. Úgy bántak vele, mint egy másodosztályú emberrel. Ha nyugati ember lett volna, azonnal megmentik. Senki sem érezte magát felelősnek érte. Ami ott történt, az szégyen. Egy élő embert hagytak magára, hogy rekordokat állítsanak fel.
Steindl a hegyről való leereszkedés után meglátogatta a hordár családját, és megtudta, Hassan azért vállalta el a munkát, hogy ki tudja fizetni cukorbeteg édesanyja orvosi számláit.
A 37 éves csúcsdöntő, Harila eközben cáfolta a vádakat, szerinte csapata mindent megtett Hassan megmentése érdekében, de a körülmények túl veszélyesek voltak ahhoz, hogy megmozdítsák.
"Nem igaz, hogy nem tettünk semmit - mondta Harila a Telegraphnak. - Másfél órán keresztül próbáltuk visszaemelni, az operatőröm egy órán át ott maradt vele, nem hagytuk egyedül. A körülményeket figyelembe véve nehéz elképzelni, hogyan lehetett volna megmenteni. A hegy talán legveszélyesebb részén esett le, ahol a keskeny ösvény és a rossz hóviszonyok miatt korlátozottak voltak az esélyei annak, hogy valakit le tudjanak vinni."
Harila hozzátette, amikor csapata megtalálta Hassant, nem viselt sem kesztyűt, sem kabátot, és úgy tűnt, nem kapott oxigént.
A K2-t széles körben a hegymászás egyik legnehezebb csúcsának tartják, a világ öt legmagasabb hegye közül a leghalálosabb, a 2018-as adatok szerint a mászások több mint ötöde halállal végződik.