Magyar Péter ámokfutása büdös szavazóktól, nők, nyugdíjasok folyamatos gyalázásáig

POLITIK
Létrehozva: 2023.06.16.

Minden összeesküdött Suhajda ellen a Himalájában: így halhatott meg a hegymászó

A rendkívüli időjárás, a nepáli kormány pénzéhsége és a rengeteg gazdag, ám amatőr mászó jelenléte a hegyen együtt játszhatott közre a magyar sportember himalájai tragédiájában.

Messner volt az egyik példaképe

Suhajda Szilárd május 25-én tűnt el, a mentésére érkező serpák sem akadtak a nyomára. Suhajda a tiszta mászás híve volt, ahogy nagy példaképe, Reinhold Messner is, aki a világon elsőként, oxigénpalack nélkül jutott fel az Everestre 1978-ban. A 78 éves Messner az alpesi stílusú magashegyi mászás élő legendája. Filozófiájának lényege, hogy a mászónak csak saját fizikai erejére támaszkodva, serpák segítsége nélkül kell feljutni a csúcsra.

Ennek szellemében jutott fel a nyolcezres csúcsokra Suhajda Szilárd is, akinek minden esélye megvolt arra, hogy rendkívüli sportteljesítményét az Everesten is megismételje és első magyarként érjen a csúcsra oxigénpalack használata nélkül.

Suhajda Szilárd utolsó fotó
Közelinek tűnik inne a csúcs, pedig még messze van Fotó: Ben Ferrer

Sok pénzt fizetnek 

Azonban néhány tényező már érkezésekor ellene játszott. Ezek közül az egyik az, hogy a márciustól május végéig tartó tavaszi mászószezonban minden eddiginél több, 479 engedélyt adott ki az Everest meghódítására a nepáli kormány. Ez személyenként minimum 8 millió forintnyi dollárral gazdagította az amúgy rendkívül szegény nepáli államháztartást.

Suhajda Szilárd, hegymászó
Suhajda a Himalájában Fotó: Suhajda Szilárd - Facebook 

Gazdagok és amatőrök a hegyen

A mászók között rengeteg a gazdag amatőr, aki nem akar mást, csak feljutni a csúcsra. Nincs tapasztalata és nem is akarja megszerezni, számára a lényeg az, hogy elmondhassa magáról, hogy járt a világ tetején. A jól megfizetett serpák csapata pedig mindent megtesz azért, hogy fel is érjen. Mindez azt jelenti, hogy hirtelen rengetegen indulnak csúcstámadásra, hatalmas káoszt okozva a hegyen, főként a rendkívül szűk Hillary-lépcsőnél összetömörülve, szabályos közlekedési dugót okozva. Erről a problémáról Suhajda is beszélt több interjúban.

2019-ben bejárta a világot az a megdöbbentő fotó, ahol egyszerre kétszáz mászó tömörült össze a csúcsra vezető szűk folyosón, akadtak olyan részek, ahol két órát álltak egy helyben egymásra várva. Ez az út még palackkal is rendkívül megterhelő, anélkül pedig elképzelhetetlen erőnlétet kíván ilyen extrém körülmények között.

Rendkívüli volt a hideg

A május rendkívüli, esetenként mínusz 30 fokos hideggel és hatalmas széllel köszöntött be, így kockázatosnak tűnt a palack nélküli mászásra – ezt mondták a serpák. A kötélzet rögzítéséért felelős hegyi vezető, Mingma G. szerint idén nem lehetett feljutni pótlólagos oxigén nélkül a csúcsra.

Soha nem tapasztaltam ilyen hideget: rengeteg volt a mentőakció és nagyon sok a fagyási sérülés

 – mondta Mingma G. , hozzátéve: a szél is erősebb volt az előre jelzettnél.

Kicsatolhatta magát

Suhajdát a Hillary-lépcső alján látták utoljára életben 8780 méteren. A rendkívüli akaraterejéről ismert sportoló agyi ödéma jeleit mutatta és fagyási sérülésektől szenvedett a beszámolók szerint. Előtte mások is találkoztak vele, megállapították, hogy lassan halad, de ez egyáltalán nem szokatlan a pótlólagos oxigén nélkül mászóknál. A mentésére siető serpák azonban már nem találták meg. Mi történhetett a kiváló hegymászóval?

Egyelőre csak találgatni lehet, de valószínűnek tűnik, hogy a megerőltető rész előtt leült pihenni és kicsatolta magát a biztonságot nyújtó kötélzetről. Amikor pedig útnak indult, vélhetően nem csatolta vissza magát és utat tévesztett.


 

 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek