kulcsár edina
A 48 éves Klein Dávid magashegyi mászó szerint felelőtlenség lenne bármit állítani Suhajda Szilárd tragédiája kapcsán. Ami biztos, barátja sokáig volt oxigénpalack nélkül egy olyan területen, ami életveszélyes.
Szombaton a legjobb nepáli hegyivezetőkből összeállított keresőcsapat emberfeletti munkája ellenére sem találták meg Suhajda Szilárdot a Mount Everesten. Klein Dávid hegymászó szerint felelőtlenség lenne bármit állítani Suhajda kapcsán.
Mivel sokféle információról hallottam, nem tudom pontosan Szilárd halálának körülményeit. Egy biztos, olyan sokáig volt oxigénpalack nélkül a 8500 és 8700 méter közötti halálzónában, hogy agyi ödéma léphetett fel nála. Azt hallottam én is, hogy már szerdán vissza kellett volna fordulnia, mert a szervezetét annyira igénybe vette az oxigénhiányos állapot. Nem tudni, utolsó éjszakai pihenése során képes volt-e megfelelően 'elkucorogni'. Az oxigénpalack nélküli magashegyi vállalkozás életveszély. Hogy mi történt, erről ellentmondó híreim vannak, tehát felelőtlenség lenne bármit állítanom
– nyilatkozta lapunknak Klein Dávid.
A Mount-Everesten az úgynevezett Hillary-lépcső alja és Déli-csúcs közötti területen, 8750 méteres magasságban, a csúcstól 70-80 méternyire volt az utolsó ismert tartózkodási helye Suhajdának egy kereskedelmi expedíció és a tagjait kísérő serpák leírása szerint. Arról viszont ők sem tudtak semmit, hogy Szilárd milyen döntést hozott a folytatást illetően. Klein Dávid nem tartja kizártnak, hogy egykori mászótársa az ödémás állapotában rossz megoldást választott. Haladás közben a biztosítójával bizonyos pontokon a hegybe rögzített kötélen váltania kell a hegymászónak.
Előfordulhatott, hogy ezt a biztosítását rosszul helyezte be az új, állandóra rögzített kötélszakaszba, és emiatt kicsúszott vagy ödémás állapotában elnézte, elvétette a kapcsolódás-csere műveletét. Szemtanúktól értesültünk arról, olvashattuk is, hogy látták őt, amint a hegyi mászókötéltől lejjebb tűnt fel az alakja, és igencsak kimerültnek tűnt. Hogy ezt követően zuhant vagy csúszott le a 2. számú állomás felé, erről nem kaptam pontos információt. Valamennyi körülményt és információt összevetve, átgondolva, idehaza én a lecsúszásra következtetnék.
Erről nehezen beszél az Érden élő Klein Dávid, akit öt közös magashegyi expedíció emléke köt a néhai Suhajdához. 2012-ben ismerkedtek meg, Klein talpraesett fiatalembernek nevezte az elhunytat, kettesben összeszokott párost alkottak.
Az első expedíciónk egy sikertelen, a K-2-re vezető utunk volt, de azóta is hallottam Szilárd sikeres mászásairól, így állíthatom, egy bátor, felkészült hegymászót veszítettünk el. Bizonyos, hogy a holttestét előbb vagy utóbb megtalálják a mentő- és kutató csapatok.
Klein előzetesen tudott Suhajda Mount-Everestre vezető tervéről.
„Az ilyesmi nem egy röpke ötlet terméke, az ő esetében is legalább egy-másfél éves előkészületről lehetett szó, és egyáltalán nem féltettem őt, amikor utoljára beszélgettünk.”
Felvetettük a magyar hegymászónak, hogy némelyek szerint nem ideális időpontban került sor a halálzóna meglátogatására, ám Klein Dávid úgy vélte, azon kívül, hogy Szilárd mínusz 40 fokos hideggel szembesült, időjárási szempontból más nehézséggel aligha kellett számolnia. Amúgy a Klein-Kerekes páros nem beszélhető le a pakisztáni vállalkozásáról, balsejtelem, félelem sem él bennük a mostani végzetes Suhajda-baleset kapcsán.
„Bencével elindulunk a pakisztáni-afgán határon található szeretett hegyeink közé, és közben adózunk Szilárd emlékének” – búcsúzott Klein Dávid.