tóth gabi
Egyre több érdeket sért a titkos szerzõdéseket, FIFA-szabályokba ütközõ záradékokat kiszivárogtató Football Leaks munkássága. A portugál csoportra már világhírû focisták, klubok, cégek vadásznak. A szálak Kazahsztánig nyúlnak.
A Football Leaks titkos megállapodásokat, helyenként FIFA-szabályokba ütköző záradékokat szivárogtat ki. Állításuk szerint a korrupció ellen küzdenek, azt szeretnék, ha minden átlátható lenne a futballvilágban. Az érintetteknek persze ez nem tetszik.
A %RIPOST% már beszámolt arról, hogy a Real Madrid játékosának, Toni Kroosnak a szerződését nyilvánosságra hozták, de azt is megtudták, hogy David de Gea mennyit keresett volna a királyi gárdánál. Sőt, a portugál csoport jóvoltából immár az is egyértelmű, hogy Gareth Bale vagy Cristiano Ronaldo került-e többe a Realnak.
Emellett a Manchester United, a Zenit, az FC Porto és a Sporting kényes ügyeiről is lerántották a leplet, vagyis valóban a nemzetközi futballelitet szorongatják. Az érintett klubok, cégek mellett például Kroos és Mesut Özil is pert indít ellenük.
Viszont világsztárok ide, mamutklubok oda, a szálak fura mód a világ 9. legnagyobb területű országaként is futballtörpének számító Kazahsztánba vezetnek.
A közép-ázsiai ország az európai orosz területektől egészen Kínáig húzódik. Futballját másfél évtizede sorolják Európához, addig az ázsiai szövetséghez tartozott. A válogatott szinten a "futottak még" kategória (szövetségi kapitányunk, Bernd Storck sem segített rajta korábban), még ha a mieinket most áttételesen ők ütötték is el a legjobb csoportharmadik helytől az Eb-selejtezőkön.
(Kattints! Folytatás a következő oldalon!)
Ellenben klubszinten, a világméretű reklámra vágyó, olimpiai rendezésre is pályázó Kazahsztán zászlóshajója, az FK Asztana ősszel robbantott a Bajnokok Ligájában. A legnagyobb állami vállalatok - a postától az olaj- és gázkonszernig - pénzével mesterségesen telepumpálva. Megérte, első közép-ázsiai csapatként jutott a főtáblára, ahol döntetlent játszott a Benficával, az Atlético Madriddal, és nem bírt vele a Galatasaray sem.
A jó informátorokkal, titkos anyagokat csepegtetve dolgozó Football Leaks először azzal robbantott, hogy a Twente kapcsolatát kezdték firtatni a futballvilág egyik legbefolyásosabb vállalatával, a kazah hátterű Doyen Sportsszal.
A holland klub 2014-ben megegyezett velük, hogy hét játékosuk átigazolási jogát 5 millió euróért eladják a Doyennek. A szerződést még azelőtt kötötték, hogy a FIFA megtiltotta volna a harmadik fél tulajdonjog-birtoklását.
A Doyen mögött főképp kazah milliárdosok állnak, és természetesen nem tetszik nekik a Football Leaks munkássága, hiszen folyamatosan korrupciót emlegetnek velük kapcsolatban.
A kazahok most azt állítják, hogy a portugál oknyomozó csoport megzsarolta őket: egymillió eurót kértek a további hallgatásért cserébe, hiszen lenne még miről beszámolniuk - írta a Mirror.
A Doyen emailekkel bizonyítja, hogy a Football Leakstől kapták a zsaroló levelet. A portugálok tagadnak, és azt híresztelik, a rendőrség mellett egy magánnyomozó céget is rájuk állított a Doyen, amely kőkeményen vadászik a csoportra.
Közben a FIFA hivatalosan üdvözölte a Football Leaks tevékenységét, ami alapot adhat a folytatásnak: ha a szövetség a csoport mellé áll, a java csak most következik...