kulcsár edina
Szakértõk szerint ezekkel a tippekkel tudsz leginkább megszabadulni azoktól a kilóktól, melyek most még zavarnak.
A szakértők szerint a főétkezések közti nassolás nagyon is hasznos a súlyvesztésben. Ezzel ugyanis megakadályozod, hogy túlságosan kiéheztesd magad, folyamatosan megtartod a szervezeted energiaszintjét. Nem mindegy viszont, hogy mi az, amit rágcsálsz. Íme a biztos tippek a hatásos eredményhez.
Szervezetedbe elkerülhetetlenül jut szénhidrát, ezzel nincs is gond, hiszen energiát szolgáltat a testnek. Fontos azonban, hogy a fölösleg bevitelét elkerüld, és hogy NE finomított formájában fogyaszd a szénhidrátokat.
A cukor, a fehér liszt, tészta, a hagyományos fehér kenyér rendszeres fogyasztása elkerülhetetlenül túlsúlyt okoz az évek során.
Ezért fontos, hogy magas rosttartalmú, szénhidrát csökkentett élelmiszerekkel váltsd ki az imént felsorolt fő csoportokat. Legjobb választás a zöldség, a reform gabonákból készült tésztaféle és pékáru, illetve a gyümölcsök. Értelemszerűen, ha csipegetni támad kedved napközben, NE cukros nasikat, hanem inkább sajtot, magvakat ropogós zöldségeket válassz.
A kalóriák számlálása gyakorlatilag értelmetlen. A legnevesebb harvardi kutatók bizonyították be nemrégiben, hogy miért nem célravezető erre alapozni a diétastratégiát. Sokkal fontosabb arra odafigyelni, mennyi szénhidrátot viszel a szervezetbe.
A fehérje különösen fontos ahhoz, hogy kielégítőnek érezd az étkezést. Ráadásul a húsok, a halak, a sajtok, illetve a túró és pl. a tojás abban is segítenek, hogy a szénhidrát megfelelő kiegyenlítettséggel kerüljön a véráramodba, elkerülve ezzel a vércukorszinted túlzott ingadozását.
Az egészséges zsírok, melyeket például az olívaolajból, a magvakból nyerhetsz, elégedettebbé tesznek, étkezéseidet kielégítőbbnek érzed általuk. Körülbelül 6-10 grammra lesz szükséged belőle a tízóraidhoz vagy uzsonnádhoz.
Nagyon fontos a megfelelő anyagcseréhez és ahhoz is, hogy jóllakottnak érezd magad. Napi szinten 25 grammot kell minimumként meghatároznod. Egyél minél több zöldséget! A reggeli zabpehely szintén jó ötlet, emellett csipegethetsz magvakat is.
A zöldségek, gyümölcsök természetesen tartalmaznak cukrot, ezek fogyasztásával folyamatosan jut cukorhoz a szervezeted. DE! A hozzáadott cukor fogyasztását legjobb, ha teljesen kiiktatod, hidd el, meg fogja hálálni a szervezeted! Ha édes ízre vágysz, használj alternatív édesítőket: stevia, nyírfacukor vagy pl. Lowely Sweet. Így nem leszel cukorfüggő és elkerülheted korunk legdurvább népbetegségeit: cukorbaj, magas vérnyomás, elhízás.
Fontos, hogy megfelelő ritmust tarts, hiszen ha túl sok idő telik el két étkezés között, kiéhezteted a szervezeted és nagyon durván ingadozni kezd a vércukorszinted. Éhségrohamok törhetnek rád és óhatatlanul is szénhidráthoz nyúlsz. Fontos, hogy a reggelid rost- és fehérjedús legyen - ez ugyanis az egész napod étkezési ritmusát fogja meghatározni.
Edzés előtt 3:1 legyen az aránya a szénhidrátnak és a fehérjének. Edzés után viszont az arány változzon 2:1-re. Egy banán és néhány szem dió például nagyon jól fog támogatni az edzésben, ha sportolás előtt 1 órával fogyasztod el. Vannak, akik eredményesen tudnak edzeni éhgyomorra, nyugodtan dönthetsz emellett is, viszont sportolás után 30-90 perccel mindenképpen fontos, hogy étkezz.
És hogy milyen egy ideális uzsonna vagy tízórai, mely megfelel a szakértők elvárásainak? Íme néhány példa:
Fél szelet reform lisztből készült, rostdús kenyeret kenj meg 1 evőkanál avokádóval, tegyél rá szeletelt, főtt tojást, 2 szelet paradicsomot és egy csipetnyi chiamagot.
összes zsír: 8,2 g
telített zsír: 2,2 g
szénhidrát 13,6 g
rost 4,3 g
cukrok: 2,7 g
fehérje: 9,3 g
Negyed csésze natúr, zsírszegény görög joghurtot szórj meg fél, kockára vágott almával, 4 teáskanál apróra vágott dióval, fél teáskanál mazsolával és egy csipet fahéjjal.
összes zsír: 6,2 g
telített zsír: 0,4 g
szénhidrát: 17,3 g
rost: 3,1 g
cukrok: 12,7 g
fehérje: 8,3 g
Nem elég változatos, amit eszel: néhány szelet sajt jó választásnak tűnhet, hogy kibírd vacsoráig, de hamarosan újra éhes leszel, ha csak ezt eszed. Ezt elkerülheted, ha a zsír és fehérje mellett rostokban dús zöldség (pl. zeller, uborka, paradicsom) is szerepel az uzsonnádban, a megfelelő mennyiségben és arányban.
Kihagyod a kisebb étkezéseket: ezzel ugyan érezheted azt, hogy megspóroltál némi energiabevitelt, de sokkal kiéhezettebben fogsz nekiállni az ebédnek vagy vacsorának, tehát inkább csak becsapod magad.