kulcsár edina
Van néhány olyan, az edzéssel kapcsolatos alaptétel, amelyet még mindig feltétel nélkül fogadunk el. Pedig a tudomány már sokat megcáfolt közülük.
Erre nincs általános érvényű szabály, mivel a testsúlyodtól és az életviteledtől is függ, mennyi vízre van szükséged. Az, hogy hol élsz, mennyit edzel, és terhes vagy-e, esetleg szoptatsz, mind módosítja a napi folyadékszükségletedet. Ha ritkán vagy szomjas, a vizeleted pedig világossárga, valószínűleg eleget iszol.
Nem akkor edzel hatékonyan, ha izzadsz, hanem akkor, ha keményen dolgozol. Az izzadással csak vizet vesztesz, az pedig az első ivásnál visszajön. Persze egyáltalán nem baj, ha megizzadsz edzés közben, de nem kell kifejezetten erre törekedned, és nem is kell melegben edzened ahhoz, hogy érjen valamit a mozgás.
Sok nő azért ragaszkodik az egykilós súlyzóhoz, mert nem akar nagy, férfias izmokat. Csak azt felejtik el, hogy ahhoz, hogy olyan izmaid legyenek, mint a testépítőknek, naponta több órát kell az edzőteremben tölteni, sőt, speciális táplálkozásra is szükség van. Heti két-három óra edzéssel soha nem lesznek nagy izmaid, akkor sem, ha nagyobb súlyzókkal edzel.
A hasizom épp úgy működik, mint minden más izomcsoport: szüksége van pihenésre és regenerálódásra. Ha minden nap tenni akarsz valamit a hasadért, az legyen a szénhidrátszegény étrend.
A biciklizés alapvetően kardioedzés, nem izomépítés. Ám ha nagyobb ellenállással tekersz, valóban nagyobb terhelés éri a combizmaidat. Ám ez nemcsak az érintett izomcsoportra, hanem az egész testedre hat.